Naga MarketsAmerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) ogłosiła 25 lipca, że wypłaciła kolejną nagrodę w ramach programu whistleblower, opiewającą na prawie $2,5 miliona. Pieniądze zasiliły konto pracownika krajowej agencji rządowej, którego zeznania pomogły rozpocząć wewnętrzne śledztwo i wykryć szereg nieścisłości, również w zakresie zarządzania finansami.


Trzecia wypłata w ramach programu w 2017 roku

Na przestrzeni bieżącego roku jest to już trzecia wypłata dla demaskatora (sygnalisty) przyznana przez SEC. W kwietniu informowaliśmy, że komisja wypłaciła $4 miliony, natomiast na początku stycznia $5,5 miliona. Podobnie jak w poprzednich przypadkach tak samo i teraz, amerykański regulator nie upublicznia szczegółów sprawy, dbając o zachowanie anonimowości swojego informatora.

Te artykuły również Cię zainteresują
Czy wiesz że…
Sygnalista, demaskator (ang. whistleblower, dosł. „człowiek dmuchający w gwizdek”) – osoba nagłaśniająca działalność, która według niej jest najprawdopodobniej nielegalna lub nieuczciwa. Jest to termin powstały i powszechnie stosowany w anglosaskim kręgu kulturowym (Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, Nowa Zelandia). W USA program wynagrodzeń sygnalistów jest jednym z najbardziej rozbudowanych oraz „hojnych”.

„Sygnaliści mogą zapewnić bardzo istotne informacje oraz wsparcie pomagające naszej agencji szybciej i sprawniej prowadzić dochodzenia. Tym razem demaskator nie tylko pomógł nam w otwarciu sprawy, ale jednocześnie zapewnił dostęp do kluczowych dokumentów, które zwiększyły tempo prowadzonych prac” – komentuje Jane Norberg z SEC.

Do tej pory w ramach programu wypłacono około $156 milionów, które trafiły w ręce 45 informatorów. Wynagrodzenie, które otrzymuje whistleblower może wynieść od 10 do 30% środków z sankcji pieniężnych, jeżeli te przekraczają 1 milion dolarów.

Wszystkie płatności realizowane są z funduszu ochrony inwestorów ustanowionego przez Kongres – ten z kolei finansowany jest przez kary, które nakłada SEC. Komisja podkreśla, że ani jeden dolar nie pochodził od oszukanych inwestorów lub traderów, którzy stracili swoje pieniądze. Więcej informacji na temat programu można znaleźć na oficjalnej stronie www.sec.gov/whistleblower.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here