Naga MarketsW minioną niedzielę w sieci pojawiła się kolejna, śmiała projekcja dot. przyszłej wyceny Bitcoina. W odróżnieniu od dotychczas znanych nam szacunków, ta nie odnosi się jednak bezpośrednio do wyceny w dolarach amerykańskich (USD) czy jakiejkolwiek innej walucie fiducjarnej, lecz do równowartości w ziemi.


Bitcoin wart tyle co 283,28 ha

Dotychczas Bitcoina bardzo często porównywano do złota. Wiele osób zwracało uwagę na ich podobieństwa dot. przede wszystkim ograniczonej podaży. CEO Bylls, Francis Pouliot patrzy jednak na BTC w zupełnie odmienny, można by nawet rzec, nieco nowatorki sposób. Postanowił on bowiem porównać najstarszą z walut wirtualnych do…ziemi.

Jego zdaniem posiadanie 1 BTC jest równoważne z posiadaniem 700 akrów ziemi. Biorąc pod uwagę, że 1 akr to równowartość 0,40468564224 hektara, moglibyśmy uznać, że to niemal 283,28 ha. Uwzględniają obecną wycenę gruntów w Kanadzie, skąd pochodzi Pouliot dochodzimy także do wniosku, że mowa tu o przedziale od 500 tys. do 1 mln dolarów kanadyjskich (CAD), co w przeliczeniu na dolary amerykańskie daje od 369 do 737 tys. USD, a w przeliczeniu na polskie złote od 1,41 do 2,82 mln PLN.

Niewiedząc skąd wzięło się magiczne 700 akrów, Adam Black, CEO Blockstream postanowił podzielić powierzchnię ziemi przez 21 milionów (całkowita podaż BTC). Wynik tego równania wskazał, że 1 BTC powinien być wart 6000 akrów, co znacząco przekracza projekcję Pouliota. Dość szybko zwrócono jednak uwagę, że nasza planeta nie składa się przecież w 100% z ziemi. Podzielenie dostępnej ziemi przez 21 mln zmniejszyło wynik do zaledwie 1750 akrów. Wciąż było to jednak o 1050 akrów więcej niż zakłada CEO Bylls.

Jeden z obserwatorów tej dyskusji zauważył, że może chodzić tu nie o cały obszar ziemski, a jedynie o grunty rolne i grunty o potencjale rolnym. Przy założeniu, że takie tereny stanowią 37% powierzchni lądowej planety osiągamy (po zaokrągleniu) równe 700 akrów za 1 BTC.

Jedyny problem jaki sprawia tego typu kalkulacja jest taki, że przez wzgląd, iż nie mamy jednego standardu ziemi, ceny gruntów nawet lokalnie potrafią się znacząco od siebie różnić. Jak więc określić potencjalną wartość czegoś co jest globalne i może stanowić równowartość w ziemi w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych…czy nawet Polsce?


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKurs złotego traci przez problemy dwóch polskich banków?
Następny artykułBrexit: Funt szterling pokazuje historię trzyletniej kariery Theresy May
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here