Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) poinformował, że w piątek, 14 czerwca 2019 r. na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego wpisany został nowy podmiot: Bitstar sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.
Kolejna polska giełda kryptowalut na liście ostrzeżeń KNF
Bitstar to kolejna polska giełda kryptowalut. Mimo, że giełda chwaliła się, iż wykorzystuje nowe rozwiązania, posiada przejrzysty interface i bezpieczeństwo na najwyższym poziomie, to dzisiejszy wpis na listę ostrzeżeń wydaje się nieco spóźniony. Okazuje się bowiem, że giełda już nie funkcjonuje. Jej strona internetowa również już nieistnieje.
Te artykuły również Cię zainteresują
Przypomnijmy jednak, że w dniu 6 czerwca 2018 r. wydany został komunikat, zgodnie z którym w opinii KNF prowadzenie giełdy kryptowalut wiązać się może z wykonywaniem czynności objętych właściwymi przepisami regulującymi działalność podmiotów na rynku finansowym, a co za tym idzie z obowiązkiem uzyskania stosownych zezwoleń KNF, np. zezwolenia na wykonywanie usług płatniczych w zakresie prowadzenia rachunków płatniczych (tzw. wirtualne portmonetki) i wykonywania transakcji płatniczych określonych w ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych.
W konsekwencji działalność ta, tak samo jak każdy inny przejaw działalności gospodarczej, musi się odbywać w pełnej zgodności z obowiązującymi przepisami prawa, a podejrzenie braku dostosowania działalności do obowiązujących przepisów prawa obliguje UKNF do złożenia zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.
Bitstar dołącza do Bitelon, BitMarket24, Coinroom oraz Coinbe.net
Niektóre podmioty zdają sobie świetnie sprawę z obecnie obowiązujących przepisów. Można w tym miejscu wymienić chociażby polskie giełdy Coinquista oraz BitClude, które posiadają już wymagane licencje KNF’u. W opozycji do nich znalazły się jednak giełdy Bitelon, BitMarket24, Coinroom oraz Coinbe.net, które już jakiś czas temu zostały wpisane na listę ostrzeżeń publicznych KNF. Dziś do ich grona dołączyła także nieistniejąca już giełda Bitstar.
W tym konkretnym przypadku mowa o zawiadomieniu o podejrzeniu popełnienia przestępstwa określonego w art. 150 ust. 1 ustawy o usługach płatniczych (nieuprawniona działalność w zakresie świadczenia usług płatniczych lub w zakresie wydawania pieniądza elektronicznego) zostało skierowane przez Urząd KNF do Prokuratury Okręgowej w Warszawie.
Groźnie brzmiący wpis KNF dotyczy nieuprawnionego świadczenia usług płatniczych.
Art. 150. 1. Kto, nie będąc uprawnionym, prowadzi działalność w zakresie
świadczenia usług płatniczych lub w zakresie wydawania pieniądza elektronicznego,
podlega grzywnie do 5 000 000 zł albo karze pozbawienia wolności do lat 2, albo obu
tym karom łącznie.
Pełna lista ostrzeżeń publicznych znajduje się pod linkiem >>