Naga MarketsUrząd Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) poinformował, że związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa, w środę, 30 września 2020 r. na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego wpisane zostały dwa nowe podmiot: BTCDuke sp. z o.o. oraz Tygrysia Maska sp. z o.o.

Kolejny podmiot na liście ostrzeżeń KNF

Giełda BTCDuke przedstawia się na swojej stronie internetowej jako jedyna giełda kryptowalut w Polsce, która nie pobiera prowizji od zawartych i zrealizowanych transakcji. Giełda BTCDuke nie jest stroną żadnej transakcji. Nie zarabia na spreadzie. Pobiera jedynie opłaty za obsługę przelewów.

Spółki BTCDuke i Tygrysia Maska założone zostały i prowadzone są przez te same osoby. Ich siedzimy również znajduje się pod tym samym adresem.

Oprócz wpisania na listę ostrzeżeń publicznych KNF, Urząd skierował także do Prokuratury Okręgowej w Toruniu zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 150 ustawy o usługach płatniczych (nieuprawniona działalność w zakresie świadczenia usług płatniczych lub w zakresie wydawania pieniądza elektronicznego).

Przypomnijmy, że w dniu 6 czerwca 2018 r. wydany został komunikat, zgodnie z którym w opinii KNF prowadzenie giełdy kryptowalut wiązać się może z wykonywaniem czynności objętych właściwymi przepisami regulującymi działalność podmiotów na rynku finansowym, a co za tym idzie z obowiązkiem uzyskania stosownych zezwoleń KNF, np. zezwolenia na wykonywanie usług płatniczych w zakresie prowadzenia rachunków płatniczych (tzw. wirtualne portmonetki) i wykonywania transakcji płatniczych określonych w ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych.

W konsekwencji działalność ta, tak samo jak każdy inny przejaw działalności gospodarczej, musi się odbywać w pełnej zgodności z obowiązującymi przepisami prawa, a podejrzenie braku dostosowania działalności do obowiązujących przepisów prawa obliguje UKNF do złożenia zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Groźnie brzmiący wpis KNF dotyczy nieuprawnionego świadczenia usług płatniczych.

Art. 150. 1. Kto, nie będąc uprawnionym, prowadzi działalność w zakresie
świadczenia usług płatniczych lub w zakresie wydawania pieniądza elektronicznego,
podlega grzywnie do 5 000 000 zł albo karze pozbawienia wolności do lat 2, albo obu
tym karom łącznie.

Pełna lista ostrzeżeń publicznych znajduje się pod linkiem >>Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułWielka Brytania w katastrofalnej sytuacji. PKB spadł w II kw. o niemal 20%
Następny artykułPrime Selection DM z karą 1,8 mln zł od KNF
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here