Naga Marketsinfoinwestor7

Ostatnie tygodnie a nawet dni przynoszą znaczne umocnienie Złotego zwłaszcza do amerykańskiego Dolara. Złoty umacnia się również do Euro ale nie aż w takim tempie a w przypadku CHFPLN nie chce bardzo schodzić poniżej 3,90.

Te artykuły również Cię zainteresują
Dziś jednak skoncentrujemy się na Dolarze do Złotówki bo to zdecydowanie najciekawsza, obecnie, Para Walutowa.

Jeśli chciałbyś osobiście spotkać się ze mną, zapraszam na otwarte 2-godzinne szkolenie 29.03 (wtorek) do Krakowa do Małopolskiego Parku Technologii Informacyjnych. Na całodzienny warsztat naszej metodologii zapraszam na 16 Kwietnia (sobota)- szczegóły wkrótce (uwaga mamy jedynie 20 miejsc siedzących na każdym ze szkoleń- chęć udziału proszę zgłaszać na mail vip@infoinwestor.pl

Otóż pod koniec stycznia UsdPln dotarł do poziomu 4,15 wskazywanego jako opór, którego pokonania się spodziewaliśmy jednak w górę. Gdy przez kolejna dwa tygodnie Dolar nie mógł go pokonać jasnym stało się, że czeka nas korekta do 3,90. W ostatnim czasie na rynek spłynęły jednak informacje osłabiające Dolara a więc wspierające spadek na Parze UsdPln.

Początkowo bo w czwartek 10 marca EBC rozszerzył znacząco program QE, Dolar jednak nie zareagował umocnieniem a wręcz przeciwnie. Na rynku pojawiły się plotki jakoby interweniował FED niechcący zbytniego umocnienia Dolara. Następnie niecały tydzień później napłynęły informacje po posiedzeniu FED odwlekające podwyżki stóp procentowych czyli kluczowego czynnika umacniającego Dolara. Dziś najbardziej prawdopodobnym terminem Podwyżki Stóp Procentowych w USA będzie Czerwiec 2016.

Dlaczego podwyżki są tak kluczowe?

Jeśli zauważymy, że w większości dojrzałych Gospodarek- Euroland, Japonia, Szwajcaria stopy są ujemne to znaczy, że duży kapitał jest karany za przetrzymywanie pieniędzy na kontach bankowych. Teraz jeśli spojrzymy na USA gdzie stopy procentowe są dodatnie i zmierzają w kierunku jednego procenta to ta różnica pomiędzy oprocentowaniem w Europie a USA staje się znacząca. I teraz jeśli FED będzie podnosił stopy procentowe to proces przepływu kapitału do USA będzie się nasilał. Zwłaszcza z Franka Szwajcarskiego uznawanego oprócz właśnie Dolara za tzw. „Save Haven”. Czyli kapitał, który napłynął do Szwajcarii w ostatnich latach zwłaszcza pod wpływem problemów Ukrainy bo wtedy obserwowaliśmy umocnienie Franka ale nie tylko, powinien migrować do USA. A czynnikiem stymulującym będą podwyżki- jedna w tym półroczy, druga w następnym.

[pullquote align=”full” cite=”” link=”http://www.infoinwestor.pl/sklep/produkt/17?a_aid=Comparic” color=”” class=”” size=””]Książka R. Miner – „Strategie Inwestycyjne o Wysokim Prawdopodobieństwie Sukcesu”[/pullquote]

invest

Biorąc ten fakt pod uwagę nie jestem zwolennikiem utrzymywania swoich zasobów w Euro czy Franku Szwajcarskim gdzie obecnie obie waluty mają ujemne oprocentowanie i Dolar w kolejnych miesiącach będzie się do nich umacniał. Czy Złotówka się do nich (Euro, Frank) umocni – wątpię, ale na pewno nie będzie tu takiej dynamiki jakiej spodziewam się na USDPLN.

Popatrzmy więc co mówią wykresy i kiedy kupować:

Scenariusz nr 1- wykres tygodniowy USDPLN (każda świeca to jeden tydzień)
Scenariusz nr 1- wykres tygodniowy USDPLN (każda świeca to jeden tydzień)

Rynek jest w długoterminowym trendzie wzrostowym. Jego negacja nastąpiłaby dopiero po spadku poniżej 3,52. Do tego czasu bardzo ważne wsparcie występuje na poziomie 3,71 gdzie występuje równość pomiędzy falą C i falą A (Fala A trwająca marzec-maj 2015) korekty Pędzącej na fali 4. Określenie korekty pędzącej informuje nas, że rynkowi spieszy się do wzrostów i takie zachowanie powinniśmy zobaczyć w maju/czerwcu tego roku.

W tym scenariuszu mamy dwa momenty zakupu- na obecnych poziomach oraz w maju gdy notowania ponownie zbliżą się do 3,71. Warto rozdzielić zakup na dwie części nie czekając na majowy dołek bo… może go nie być o czym w drugim scenariuszu.

Scenariusz nr 2- wykres dzienny (każda świeca to jeden dzień)
Scenariusz nr 2- wykres dzienny (każda świeca to jeden dzień)

W tym scenariuszu obserwowali byśmy trzyfalowy spadek ABC po wzrostowym impulsie pięciofalowym jako fali 1w5- obecny spadek to trzyfalowa korekta 2w5. W konsekwencji wzrost z poziomu 3,74 gdzie występuje równość fali C i A w korekcie prostej oraz zniesienie wewnętrzne 78,6 będące granicznym dla traktowania spadku jako korekcyjnego, mógłby wygenerować kolejną falę wzrostu.

Z tego scenariusza wynika, że przedział pomiędzy 3,80 a 3,74 wart jest uwagi jako strefa zakupowa- bo pamiętajmy, że rynek to nie apteka- nie musi być aż tak precyzyjny choć często jest.

Natomiast biorąc pod uwagę oba scenariusze możemy uzyskać następujące kombinacje:

  1. Zakup na obecnych poziomach jest zgodny z oboma scenariuszami, rynek rośnie- zarabiamy
  2. Jeśli rynek pójdzie do góry będziemy w posiadaniu przynajmniej połowy docelowej pozycji (wówczas drugą połowę pozycji dokupimy na korekcie pierwszej falki wzrostu)
  3. Jeśli rynek chwilowo tylko wzrośnie i ponownie wróci w kierunku 3,71 w maju zrealizujemy zlecenie na drugą część pozycji w oczekiwaniu ruchu na 4,30.
  4. Realizuje się zły scenariusz czyli ceny spadają poniżej 3,52, wówczas na korekcie wzrostowej po fali spadku będzie trzeba zamknąć pozycje (minimalizując straty) co jednak ze względu na czynniki umacniające dolara z początku Raportu oceniam na mało prawdopodobne.

Podsumowując:

Gdy dziś wszyscy się dziwią spadkom na UsdPln to doskonały czas do budowania kolejnych pozycji na wzrost Dolara poprzez jego zakup w fizycznej formie w Kantorze czy na serwisach internetowych typu Cinkciarz.pl (pamiętajmy, jednak że to instytucja wystawiona na ryzyko kursowe, błędy ludzi i wiele innych zagrożeń).

Dlatego jeśli znasz mój model zarządzania Inwestycjami, na pewno wiesz jak dużą uwagę przywiązuję do utrzymywania przynajmniej części środków w płynnych aktywach a tymi zdecydowanie są Waluty Obce. Ale oprócz tego aby je mieć dobrze byłoby na nich zarabiać i dlatego właśnie faworyzuję amerykańskiego Dolara kosztem Euro i Franka Szwajcarskiego. Innymi ciekawymi są na pewno Australijski Dolar i Korona Norweska, tym się jednak przyjrzę w odpowiednim momencie czyli na korektach pierwszych fal wzrostów po to abyś otrzymał informację kiedy kupić – Just in time.

A w następnym Raporcie omówię model zarządzania Inwestycjami.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here