Naga Marketsflaga szwecjiZgodnie z ogłoszeniem Banku Centralnego Szwecji – Riksbanku – kraj wciąż przygotowuje swoje społeczeństwo do likwidacji gotówki. W swoim ostatnim raporcie, bank oznajmia, że ma w planach emisję własnej kryptowaluty narodowej. 


“Europejską kolebką pieniądza papierowego stała się Szwecja” – czytamy na stronie NBP. Dziś wiele wskazuje, że ten kraj stanie się też pionierem w kwestii eliminacji gotówki. Zresztą już dzisiaj większość społeczeństwa rozlicza się bezgotówkowo. Nadal są jednak grupy, które nie mogą przywyknąć do nowej, bezgotówkowej, formy płatności. Są to oczywiście najczęściej osoby starsze lub osoby niepełnosprawne. Co z nimi? Bank centralny specjalnie dla nich chce stworzyć e-Koronę, która będzie służyła jako dodatek do gotówki.

O idei bank pisze w następujący sposób:

“Są grupy społeczne, które napotykają problemy z powodu wycofywania płatności gotówkowych, ponieważ ciężko jest im przywyknąć do cyfrowych form płatności z tego czy innego powodu. Do grupy tych można zaliczyć: ludzi starszych, osoby niepełnosprawne oraz tych, którzy z różnych powodów nie mają dostępu do form płatności innych niż gotówka. Jako, że nie możemy spodziewać się aby sektor prywatny zaopiekował się tymi osobami, to kraj powinien wziąć tą odpowiedzialność na siebie.”

Cyfrowa Korona – o co dokładnie chodzi?

Szwecja ma sprytny pomysł. Władze chcą, by Cyfrowa Korona działałaby w sposób zbliżony do gotówki. Miałaby stać się też główną walutą kraju. Jeśli więc wszystko pójdzie zgodnie z plantem 2021 roku państwo wyemituje swoje pierwsze e-monety. Program pilotażowy ma ruszyć jednak już w 2019 roku, więc o szczegółach dowiemy się czegoś znacznie szybciej.

Ponoć e-Korona, choć będzie walutą cyfrową, nie będzie w pełni kryptowalutą. Będzie scentralizowana tj. kontrolowana przez Bank Centralny i będzie miała pokrycie w walucie fiat – Koronie Szwedzkiej. Dzięki temu e-Korona ma jednak zyskać. Ma być łatwa w  zarządzaniu.

W kwietniu Riksbank oznajmił już, że planuje oprzeć e-Koronę o sieć tangle IOTA, jednakże, jak można dowiedzieć się z banku, prowadzone są także oni również rozmowy z innymi firmami i podmiotami.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here