Naga Marketsjp-morgan2
JP Morgan to wciąż jeden z największych banków na Wall Street.

Kolejna spora kara finansowa dla banku JP Morgan. Tym razem chodzi o 367 milionów USD za nieujawnienie ważnych informacji dotyczących potencjalnego konfliktu interesów zachodzącego pomiędzy bankiem a jego klientami.


Postępowanie w tej sprawi wszczęły równolegle dwa podmioty regulujące amerykański rynek finansowy – SEC oraz CFTC. Z ogłoszonych niedawno informacji wynika, że kara ma dotyczyć dwóch wysokich rangą menedżerów banku, którzy celowo nie informowali klientów JP Morgan o zachodzącym konflikcie interesów podczas handlu konkretnymi papierami wartościowymi. Zdaniem dyrektora SEC, takie zachowanie jest naganne, ponieważ klienci muszą wiedzieć o jakimkolwiek zaangażowaniu drugiej strony umowy (banku) w rekomendowane przez nią instrumenty – wiedza ta jest niezbędna do podjęcia odpowiedniej decyzji.

Bank poza karą pieniężną został zobligowany do zaprzestania w przyszłości podobnych praktyk. Prawdopodobnie mało kto wierzy w faktyczne zaprzestanie tego procederu, zwłaszcza biorąc pod uwagę wciąż pozostające w pamięci oskarżenia Amerykanów wobec banków, które bez skrupułów sprzedawały ogromne ilości toksycznych papierów dłużnych doprowadzając w końcu do pamiętnego kryzysu subprime. JP Morgan również wówczas grał jedne z pierwszych skrzypiec w tym procederze.

Sprawa jest zakończona przynajmniej wobec regulatorów. JP Morgan zgodził się ze wszystkimi zarzutami i zobowiązał się do uiszczenia grzywny, jednak nie chroni to banku przed prywatnymi oskarżeniami klientów, którzy mogli stracić pieniądze na skutek wspomnianego procederu.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here