Naga MarketsMimo, że zdaniem prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczącego Rady Polityki Pieniężnej (RPP) prof. Adama Glapińskiego “wszystko pokazuje, że inflacja będzie spadać, nie trzeba będzie dalej podnosić stóp procentowych”, to inny członek Rady wskazuje, iż ubiegłotygodniowa, rekordowa podwyżka stóp proc. o 75 punktów bazowych nie była wcale ostatnia i w najbliższym czasie oczekiwać możemy kolejnej “dużej” podwyżki.

  • RPP podniosła stopy proc. drugi raz z rzędu
  • Prezes NBP zasygnalizował, że to początek cyklu podwyżek, który ma doprowadzić do spadku inflacji
  • Chwilę później wskazał jednak, że kolejnej podwyżki mogą nie być już potrzebne 
  • Jerzy Żyżyński uważa jednak, że jeżeli inflacja przekroczy 7 proc. konieczna będzie kolejna podwyżka stóp proc.
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Inflacja może przekroczyć 8 proc. 

W listopadowej projekcji inflacji Narodowy Bank Polski wskazał, że globalny wzrost cen surowców i energii podwyższył silnie inflację co może ograniczać wzrost gospodarczy, jednak mimo to perspektywy polskiej gospodarki pozostają korzystne.W ocenie ekspertów, w horyzoncie projekcji czeka nas okres szybkiego wzrostu, a podwyższona inflacja, po osiągnięciu maksimum w pierwszym kwartale 2022 r., będzie się następnie stopniowo obniżać. Jej spadek wzmocniony ma zostać przez działania RPP.

Z najnowszej projekcji wynika, iż inflacja konsumencka wzrośnie w pierwszym kwartale przyszłego roku do poziomu 7 proc., choć założenia projekcji nie wykluczają, że wzrost cen przekroczy i 8 proc.

Kolejna podwyżka jest nieunikniona 

Jerzy Żyżyński z Rady Polityki Pieniężnej zasygnalizował w wywiadzie z Bloombergiem, że jeśli inflacja wzrośnie bardziej, niż zakłada to nowa projekcja NBP, tj. przekroczy poziom 7 proc., wtedy będzie to oznaczać potrzebę podniesienia stóp procentowych o kolejne 0,75 punktu procentowego.

– Jego opinia jest interesująca, ponieważ do niedawna był on jednym z najłagodniej nastawionych członków RPP i w ogóle nie chciał podnosić stóp procentowych. Teraz nawet on wspomina o potrzebie dokonania kolejnej bardzo dużej podwyżki, co sprawia, że staje się ona bardzo prawdopodobna – zauważa Rafał Hirsch z Business Insidera.

Wartym uwagi jest fak, iż zdaniem zdecydowanej większości ekonomistów i analityków, inflacja przekroczy wskazywany przez Żyżyńskiego poziom 7 proc. i wydarzy się to już w przyszłym miesiącu, a nie dopiero w pierwszym kwartale przyszłego roku. W ich ocenie, dynamika wzrostu cen może bowiem jeszcze w tym roku osiągnąć poziom 8 proc., przy czym przekroczenie pułapu 7 proc. w listopadzie dla wielu jest więcej niż pewne. Wg słów Żyżyńskiego to by oznaczało podwyżkę o kolejne 0,75 punktu procentowego już na posiedzeniu 8 grudnia.

Gdyby tak się stało, główna stopa NBP sięgnęłaby poziomu 2 proc., podczas, gdy jeszcze niedawno wynosiła ona 0,1 proc. a przed pandemią przez długi czas pasowała się na poziomie 1,5 proc.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs euro | kurs euro złoty | notowania mwig40 | jsw akcje wykres | tauron cena akcji | jsw akcje | cyfrowy polsat giełda | azoty akcje rekomendacje |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:
Poprzedni artykułAllegro: Nowy cel dla Allegro Pay to 1,5 mld zł pożyczek w tym roku
Następny artykułNewag miał wstępnie 75,2 mln zł zysku netto w I-III kw. 2021 r.
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here