Naga MarketsW ostatnim czasie mamy do czynienia z kolejnymi doniesieniami o spektakularnych bańkach na giełdzie w Hongkongu. Całkiem niedawno pisaliśmy o spółce ArtGo Holdings, której akcje zanurkowały o 98 procent, jednak jak się okazuje nie jest to odosobniony przypadek. W minionych dniach warto się także przyjrzeć temu co stało się na akcjach Kasen International Holding oraz najświeższemu przypadkowi na China First Capital Group.


Trzy najnowsze bańki na rynku akcji w Hongkongu

O sytuacji na ArtGo Holdings pisaliśmy w poprzednim artykule. Spółka najpierw odnotowała spektakularne wzrosty, a następnie gwałtownie zanurkowała oddając wcześniejsze zyski. ArtGo od początku roku zdołał podrożeć 40-krotnie, a dalszy wzrost był napędzany przez informację odnośnie potencjalnego włączenia spółki do indeksu MSCI China. Jednak jak się okazało czar szybko prysnął, MSCI wycofało się z wcześniejszych zapowiedzi po tym jak w prestiżowym amerykańskim dzienniku “The Wall Street Journal” pojawił się niekorzystny artykuł, ukazujący nieprawidłowości w spółce.

Zobacz także: Spektakularna bańka w Hong Kongu, 3800% wzrost zniwelowany w kilka minut

Kolejną spółką, która zaliczyła w ostatnim czasie spektakularny zjazd jest Kasen International Holdings. Kurs tego waloru spadł o 91 procent w czwartek 21 listopada na giełdzie w Hongkongu. Powodem było ostrzeżenie Soren Aamdahl. Po gwałtownej przecenie notowania akcji chińskiego producenta mebli zostały zawieszone. Tak przeraźliwa reakcja inwestorów pojawiła się tuż po opublikowaniu raportu przez Blue Orca Capital. Firma podważyła sens inwestycji w Kambodży przez Kasen. W raporcie zwrócono także uwagę na niejasności dotyczące wydatków kapitałowych spółki. Zarząd niestety nie wykazał się zbyt szybką reakcją, o raporcie dowiedział się dopiero od dziennikarzy Bloomberga.

Banki na rynku w Hongkongu
Źródło: Bloomberg

Z kolei najświeższym przypadkiem jest China First Capital Group, grupa inwestycyjna, która koncentruje się na usługach edukacyjnych w całych Chinach i Singapurze. Firma przeceniła się dziś o 78%, zanim handel został zawieszony (o 11:15 czasu lokalnego). Virscend Education Co., która jest częściowo własnością First Capital, również straciła dziś aż 78%. Ruchy te pochłonęły łącznie 1,2 mld dolarów z kieszeni akcjonariuszy.

Zobacz także: WIG20 i jego korelacja z MSCI EMI. Rebalancing indeksu rynków wschodzącychConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here