Naga MarketsCC_lupa_strategyKogo warto śledzić? to nowy cykl artykułów podsumowujący zebrane rekomendacje walutowe minionego tygodnia. Czy warto sugerować się publikacjami banków inwestycyjnych w swoim handlu? Jeśli tak, to czyje rekomendacje są najskuteczniejsze? Poniżej omawiam rekomendacje banków które pojawiły się na portalu Comparic w mijającym tygodniu.


Tydzień upłynął pod znakiem doniesień na temat japońskiej recesji oraz znacznego spadku momentum USD. Najważniejszymi danymi ubiegłego tygodnia były (kolejno) kolejne odczyty japońskiego PKB, minutki FOMC oraz liczne przemówienia członków amerykańskiej Rezerwy oraz prezesa EBC. Czy w tych warunkach warto było śledzić rekomendacje walutowe dużych graczy?

UBS

EUR/USD znalazł się w niemal każdej rekomendacji UBS z pod znaku Trade Ideas. Analitycy banku w zeszłym tygodniu radzili sobie całkiem dobrze z prognozami dotyczącymi przyszłych krótkoterminowych ruchów głównej pary walutowej. W tym tygodniu radzili sobie różnie.

Poniedziałkowa rekomendacja EUR/USD od USB poprawnie wyznaczyła opór w rejonie 1,0675, który po krótkim czasie został przebity przez sprzedających. Jednak już sama wiedza o ważkości tego poziomu mogła pozwolić na zajęcie pozycji zgodnej z trendem. W nocy z poniedziałku na wtorek EUR/USD gwałtownie przebiło wsparcie, by przez kilka wtorkowych godzin testować je raz po raz, zapewniając okazję do wejścia w shorty. Pod koniec sesji europejskiej doczekaliśmy się reakcji podaży, a cena podążyła zgodnie z wtorkową analizą UBS. Sprzedający odpuścili jednak dalszą walkę nieco powyżej wskazywanego przez UBS poziomu wsparcia na 1,0620. Należy jednak pamiętać, że rynek to nie apteka i jestem przekonany, że osoby podążające za radą banku zdążyły zaksięgować zyski lub przynajmniej zabezpieczyć pozycję na BE.

Środa okazała się niezbyt szczęśliwa, zarówno dla śledzących cykl Trade Ideas jak i dla samego UBS. Rekomendowana powtórna sprzedaż EUR/USD w rejonie 1,0670/1,0700 doprowadziła do realizacji niemal 30 pipsowej straty, o czym można przekonać się śledząc otwarte pozycje UBS w cotygodniowym podsumowaniu Marcina Moroza. Z kolei piątkowa publikacja UBS nie przyniosła nowych okazji do zakupów, poza rekomendacją zalecającą utrzymywanie otwartych krótkich pozycji na EUR/USD.

[pullquote align=”left” cite=”” link=”https://learn.comparic.pl/index.php/users/register?utm_source=comparic&utm_medium=summary&utm_campaign=MM” color=”” class=”” size=””]Zobacz podsumowanie dużych graczy w naszej strefie eLearn![/pullquote]

Jak bank radził sobie z pozostałymi parami walutowymi? Rekomendowana w poniedziałek pozycja na USD/JPY początkowo dawała nadzieję na zarobek, jednak szybko rozczarowała inwestorów i ostatecznie para zakończyła dzień na sporym plusie. Nieco lepiej przewidziano ruch EUR/JPY, które w tej samej rekomendacji radzono sprzedawać. Okolice 132,00 okazały się oporem nie do pokonania, a sama para osunęła się niemal o 90 pips od wspomnianego poziomu.

Całkiem znośna w skutkach okazała się rekomendacja kupna USD/CHF poprawnie wskazując poziom wsparcia, który nie został naruszony przez resztę tygodnia. Osobiście nie zauważyłem w proponowanym miejscu okazji do wejścia w longa, nad czym mogę ubolewać, ponieważ para po kilkudziesięciu godzinach znalazła się ponad 100 pips od wskazywanego przez UBS miejsca. Nieco gorzej natomiast poszło na EUR/GBP, które po publikacji banku zaczęło konsolidować w dość szerokim zakresie, nie poruszając wspomnianych przez analityków poziomów.

Duża sprawdzalność:

EUR/USD, EUR/JPY

Średnia sprawdzalność:

EUR/GBP, USD/CHF

Niska sprawdzalność:

USD/JPY,

Societe Generale

SocGen w minionym tygodniu nie gościł zbyt często w naszym dziale Pozycji dużych graczy, jednak mogliśmy poznać punkt widzenia analityków banku na nie tak bardzo odległą przyszłość rynku walutowego. Ciężko cokolwiek stwierdzić co do zasadności wtorkowej rekomendacji amerykańskiego dolara. Najbliższe tygodnie rozwieją wątpliwości co do tego, czy grudzień faktycznie przyniesie zmiany w polityce monetarnej Stanów Zjednoczonych, a także sytuacji QE w Europie. Jeśli historia się powtarza, Societe Generale może być pierwszą instytucją prognozującą zbliżające się osłabienie USD.

Societe Generale pokusiło się również na publikację technicznych analiz najpopularniejszych par walutowych. Użyteczność dla daytraderów takich prognoz jest nieco mniejsza niż Trade Ideas od UBS, jednak warto mieć na względzie szerszy horyzont czasowy przy zajmowaniu pozycji krótkoterminowych.

BNP Paribas

Analitycy BNP zagościli na Comparic.pl przy okazji środowej publikacji tzw. minutek FOMC. Modele quant używane przez bank wskazywały wówczas na spore momentum USD, które zostało jednak nieco utemperowane przez reakcję rynku na publikację FOMC. EUR/USD podąża jednak w kierunku wyznaczonym przez bank, zatem można stwierdzić, że dla inwestorów o dłuższym horyzoncie czasowym prognozy BNP mogły pomóc w podjęciu decyzji. Wszystko również wskazuje na to, że piątkowa rekomendacja NZD/USD powinna przynieść spodziewane zyski – cena wpadła co prawda w niewielką konsolidację ale wydaje się, że na wykresie H1 tworzy się quasi formacja głowy z ramionami. Jeśli okazałaby się prawdziwa, nie widzę przeciwwskazań do wejścia w rekomendowane shorty na kiwi.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułTrading Po Pracy: EURGBP
Następny artykuł„Szukamy, analizujemy, gramy” – 22.11.2015
Adam Rak redaktor Comparic.pl
Redaktor Comparic.pl. Odpowiedzialny również za dział Wideo Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z inwestycjami związany od 2011 roku, pierwsze doświadczenia zdobywał na GPW. Forex poznał na pierwszym roku studiów, a od końca 2013 roku jest aktywnym traderem. Jego inwestycje mają charakter typowo spekulacyjny, rzadko utrzymuje otwarte pozycje dłużej niż kilka godzin. Wyznaje zasadę wyższości księgowanych zysków, nad zyskami papierowymi. W handlu wykorzystuje głównie Price Action posiłkując się poziomami Fibonacciego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here