Naga MarketsCC_lupa_strategyKogo warto śledzić? to nowy cykl artykułów podsumowujący zebrane rekomendacje walutowe minionego tygodnia. Czy warto sugerować się publikacjami banków inwestycyjnych w swoim handlu? Jeśli tak, to czyje rekomendacje są najskuteczniejsze? Poniżej omawiam rekomendacje banków które pojawiły się na portalu Comparic w mijającym tygodniu.


Miniony tydzień był tygodniem niedużej zmienności co powodowało, że większość z dużych graczy skupiała się raczej na prognozach o dłuższym niż kilkudniowy terminie. O ile jednak większość z rekomendacji poruszała kwestie przyszłych miesięcy, banki nie przestawały handlować na swój własny rachunek. Otwierane pozycje można śledzić na bieżąco w naszym dziale, lub przejrzeć przygotowane podsumowanie tygodnia.

UBS

Poniedziałek był dniem odreagowania w rekomendacjach banku piątkowego raportu non farming payrolls. Wynik, który zdecydowanie przewyższał prognozy rynkowe wypchnął jednocześnie USD na wyżyny. Wskazany w poniedziałkowej rekomendacji poziom 1,0780 faktycznie nie został przebity przez kilka następnych dni, a sugerując się wykresem przygotowanym przez mnie, można było zaksięgować jeszcze tego samego dnia zysk w wysokości 48 pips. Co wytrwalsi mogli liczyć nawet na ponad 100 pips, jeśli rozpoznali oznaki zmiany trendu w strefie wyznaczonej we wtorkowej odsłonie cyklu Trade Ideas. Jeden short z całą pewnością nie wyszedł UBS – o czym wspomina Marcin Moroz w swoim podsumowaniu tygodnia – była to pozycja rekomendowana w czwartek. Strata nie okazała się jednak duża, zwłaszcza w porównaniu z księgowanymi wcześniej zyskami więc można rzec, że UBS poradziło sobie z EUR/USD całkiem zgrabnie w minionym tygodniu.

Kolejną parą walutową, której rekomendacje przygotowane przez UBS przyniosły całkiem spore zyski było GBP/USD. Bank wspominał o popularnym kablu zarówno w wtorek jak i w środę wskazując zarówno preferowany poziom wejścia jak i opór na 1,5200. Co prawda, poziom ten został dość znacznie przekroczony, jednak nawet księgując zyski w tym rejonie mogliśmy cieszyć się z 70 pipsowego zysku.

Rozczarować może natomiast sytuacja na USD/CHF, gdzie rekomendowane w piątek krótkie pozycje mogły nie tylko nie przynieść oczekiwanego zysku ale nawet przynieść stratę dla co mniej cierpliwych graczy. Wystarczy powiedzieć, że tuż po publikacji rekomendacji, USD/CHF dość mocno aprecjonował, przebijając wspomniane w rekomendacji poziomy, by pod koniec dnia znaleźć się w niemal tym samym miejscu. Czekamy na wznowienie handlu w poniedziałek.

Duża sprawdzalność:

EUR/USD, GBP/USD

Średnia sprawdzalność:

USD/CAD, AUD/USD

Niska sprawdzalność:

USD/JPY, EUR/NOK

Societe Generale

SocGen nie gościł na łamach Comparic zbyt często w ostatnim tygodniu, a jeśli już to powodował (przynajmniej u mnie) mieszane uczucia. Bank podzielił się w poniedziałek swoimi modelami quant, których wskazania sprawdziły się stuprocentowo jedynie na USD/NOK. Para faktycznie zyskała na wartości – choć bez rewelacji. W przypadku EUR/USD oraz USD/SEK zmiany odbyły się albo praktycznie “na zero” lub nawet w przeciwnym kierunku niż wskazywany.

Nie do końca sprawdziła się również czwartkowa rekomendacja AUD/USD. Para co prawda nadal zmierza w stronę południa, jednak wykres bardziej przypomina (dość krzywą) formację flagi, niż nowy impuls spadkowy.

Duża sprawdzalność:

USD/NOK

Średnia sprawdzalność:

EUR/USD, AUD/USD

Niska sprawdzalność:

USD/SEK

Barclays

Bank w całości poświęcił piątkową rekomendację AUD oraz NZD. Autorskie wskaźniki oraz modele wyceny banku wskazują, że obie waluty są nadal zbyt drogie, jak na swoją realną wartość. Dlatego analitycy Barclays zalecają sprzedaż par powiązanych z tymi walutami, co zresztą sami uczynili. Wynik na niewielkim plusie oraz dodatkowe pozycje oczekujące w portfelu banku każą sądzić, że wiara Brytyjczyków w swoje narzędzia jest całkiem spora. Czy warto śledzić pozycje Barclays? Być może to ostatnia szansa na wejście w podobne pozycje jak bank.

To tylko część z rekomendacji walutowych oraz komentarzy które pojawiły się w dziale Pozycje dużych graczy. Wartym poznania jest również odmienne spojrzenie na kwestię ewentualnej grudniowej podwyżki wprowadzonej przez Fed – temat ten komentowali pracownicy Commerzbanku oraz Societe Generale.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here