Naga Marketssiedziba NBP Narodowy Bank PolskiNa przełomie roku polscy inwestorzy skupiali swoją uwagę na interwencjach walutowych przeprowadzanych przez Narodowy Bank Polski. Działania NBP były skierowane na złotego i miały służyć jego osłabieniu po tym, jak umacniał się przez ostatnie tygodnie w stosunku do swoich głównych konkurentów. Wielu komentatorów zastanawiało się czy wraz z interwencjami bank centralny pokusi się o obniżkę stóp procentowych. Biorąc pod uwagę obecną sytuację ekonomiczną, właściwa jest stabilizacja stóp, aż do momentu gdy gospodarka wejdzie na ścieżkę zrównoważonego rozwoju, uważa członek Rady Polityki Pieniężnej Cezary Kochalski.

  • RPP trzykrotnie obniżyła stopę referencyjną w 2020 roku
  • Stabilizacja stóp procentowych, aż do momentu, gdy gospodarka wejdzie na ścieżkę zrównoważonego rozwoju
  • Małe prawdopodobieństwo wprowadzenia ujemnych stóp procentowych w Polsce

NBP: stabilizacja stóp procentowych do 2022 roku

Biorąc pod uwagę obecne dane i informacje dotyczące sytuacji ekonomicznej, właściwa jest stabilizacja stóp procentowych na obecnym poziomie, aż do momentu, gdy gospodarka wejdzie na ścieżkę zrównoważonego rozwoju – napisał Cezary Kochalski.

Te artykuły również Cię zainteresują
W jego ocenie obniżenie stóp procentowych do zera byłoby usprawiedliwione w przypadku znaczącego pogorszenia się sytuacji finansowej zadłużonych gospodarstw domowych oraz firm, które wpłynęłoby na konsumpcję, ciągłość działalności gospodarczej i inwestycji.

Pytanie o możliwość wprowadzenia negatywnych stóp procentowych traktuję jako hipotetyczne, opierające się raczej na małym prawdopodobieństwie z punktu widzenia obecnych prognoz i wyników polskiej gospodarki – podkreślił członek RPP.

Na początku 2020 roku stopy znajdowały się na poziomie 1,5 proc. W tym roku RPP obniżyła je trzykrotnie łącznie o 140 punktów bazowych. Najbliższe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej odbędzie się 13 stycznia. Na dzień dzisiejszy stopa referencyjna wynosi 0,1 proc. Zejście ze stopą do zera oznaczałoby obniżkę o 10 punktów bazowych, co nie pozostawia dużego pola manewru.

Prezes NBP zaskoczył w zeszły piątek rynki stwierdzeniem, że dopuszcza obniżenie stóp procentowych w Polsce do poziomu ujemnego. Bazowym scenariuszem banku centralnego jest stabilizacja stóp proc. do 2022 r., ale wciąż jest duża przestrzeń do poluzowania polityki

Generalnie rzecz biorąc tak – dopuszczam obniżenie stóp, tak – dopuszczam stopy ujemne, które przypomnę są w całej strefie euro, w Europie nie są ewenementem. Tak – prowadzimy analizy w NBP o skutkach obniżki stóp – powiedział Glapiński.

– Członek RPP Cezary Kochalski powiedział wczoraj, że biorąc pod uwagę obecny zestaw informacji nt. kondycji krajowej gospodarki stopy procentowe powinny pozostać na obecnym poziomie. Oczekuje, że kolejne kwartały przyniosą poprawę aktywności gospodarczej, ale gdyby „wystąpiło istotne ryzyko pogorszenia sytuacji finansowej zadłużonych gospodarstw domowych i przedsiębiorstw” wtedy obniżka stóp mogłaby być uzasadniona. Ocenia on, że prawdopodobieństwo takiego scenariusza jest jednak niewielkie. Eugeniusz Gatnar jest zdania, że w tym roku inflacja wzrośnie do 3%, a może nawet powyżej. Jako powód podał głównie ceny energii i efekt nowych podatków – napisano w raporcie Santander Bank Polska.

Plus500

Kurs złotego traci do euro, funta i franka. PLN silniejszy od dolara

Polski złoty umacnia się w czwartek jedynie w stosunku do słabszego dolara, a para USD/PLN kosztuje 3,73 zł. Euro i frank charakteryzują się bardzo niską zmiennością i trzeba dziś za nie zapłacić 4,53 zł oraz 4,21 zł. Najsilniejszy jest funt szterling, który wzrósł na lokalne szczyty i kosztuje ponad 5,12 zł.

Kurs EURPLN, GBPPLN, CHFPLN i USDPLN na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURPLN, GBPPLN, CHFPLN i USDPLN na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here