Naga MarketsKobiety szansą dla rozwoju globalnej gospodarki?
Kobiety szansą dla rozwoju globalnej gospodarki?

Kraj Środka przez długie dekady był marzeniem każdego inwestora – pewna i dynamicznie rozwijająca się gospodarka, której roczny wzrost gospodarczy bez większych problemów plasował się powyżej 10%. Kiedy jednak Chiny borykają się z coraz silniejszymi problemami ekonomicznymi, rynek zaczyna szukać kolejnego źródła silnych wzrostów. Odpowiedzią na te poszukiwania mogą okazać się…


…kobiety!

Zdaniem Josepha Quinlana z US Trust płeć piękna jest „najmniej docenianym oraz najmniej wykorzystanym zasobem współczesnego świata”. Chociaż takie uprzedmiotowienie przez wiele przedstawicielek gatunku żeńskiego może być odebrane jako obraźliwe, to w rzeczywistości jest w nim sporo racji.

„Bogatsze, zdrowsze, posiadające wpływ na mężczyzn i odpowiedzialne za tworzenie nowego życia – kobiety reprezentują obecnie jedną z najpotężniejszych kohort gospodarczych i to nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale i na całym świecie” – stwierdza J. Quinlan.

Jego zdania dzięki wzrastającemu poziomowi edukacji, większemu udziałowi w sile roboczej oraz dynamice zarobków, globalna siła nabywcza kobiet znalazła się na najwyższych poziomach w ujęciu historycznym. W przeciągu ostatnich kilku dekad zdecydowanie więcej dziewcząt znalazło się w szkołach, zdecydowanie więcej kobiet w zakładach pracy, a oprócz tego powstało wiele zapisów prawnych wymuszających bardziej sprawiedliwe traktowanie płci pięknej.

Łączne zarobki kobiet w ujęciu globalnym vs przychody Chin – wartości podane w bilionach USD
Łączne zarobki kobiet w ujęciu globalnym vs przychody Chin – wartości podane w bilionach USD

Bardzo niska partycypacja płci pięknej

Obecnie jedynie około 50% kobiet przyczynia się do wzrostu rzeczywistej gospodarki – powoduje to utratę ogromnego potencjału rynkowego, jak i odbija się negatywnie na popycie i wydatkach gospodarstw domowych. Jednak nawet przy tak fatalnych wskaźnikach partycypacji, kobieca gospodarka nadal jest ogromna.

US Trust szacuje, że globalne dochody kobiet przekroczyły 15 bilionów dolarów w 2014 roku. Jest to wynik przebijający o 40% gospodarkę Kraju Środka i każdą inną gospodarkę światową (oprócz Stanów Zjednoczonych). Oczywiście im więcej kobiet na całym świecie zacznie formalnie angażować się w gospodarkę, wartości te mogą zdecydowanie wzrosnąć.

Krajowy produkt brutto vs globalne zarobki kobiet w 2014 roku
Krajowy produkt brutto vs globalne zarobki kobiet w 2014 roku

PKB wyraźnie w górę dzięki kobietom?

Nawet w rozwiniętych gospodarkach, gdzie kobiety pełnią rolę głównych podmiotów gospodarczych, zmniejszanie różnić między zatrudnieniem ze względu na płeć może przynieść bardzo pozytywne wyniki. Szacuje się, że zrównanie tej luki w krajach OECD zwiększyłoby PKB o 12%. W Japonii produkt krajowy brutto miałby wzrosnąć natomiast o 20% w przeciągu 15 lat.

Jednak nagły, kobiecy boom gospodarczy nie jest przesądzony. Cały czas istnieją bowiem państwa, w których kobiety nie mogą pracować, prowadzić pojazdów, posiadać własności, a czasami nawet opuszczać własnych domów. Z czysto ekonomicznego punktu widzenia jest to ogromnym problemem blokującym dalszy rozwój coraz bardziej rozwiniętej globalnej gospodarki.

Udział kobiecych sił pracowniczych jako procent ogólnej kobiecej populacji w wieku od 15 lat w górę
Udział kobiecych sił pracowniczych jako procent ogólnej kobiecej populacji w wieku od 15 lat w górę

Ograniczenia pracownicze kobiet w 100 lokalnych gospodarkach

Raport Banku Światowego podaje, że na 173 gospodarek aż 100 posiada ograniczenia pracownicze związane z płcią. W 18 państwach mężowie mogą legalnie odmówić swoim żonom prawa do zatrudnienia, a mężatki nie mogą przekazać obywatelstwa swoim dzieciom – podczas gdy ojcom przysługuje takie prawo – w około 24.

Ponadto kobiety poświęcają do dziewięciu godzin dziennie na wykonywanie zadań służebnych – zbieranie opału, czerpanie wody, uprawę pola – wszystkie są niezwykle istotne, uniemożliwiają jednak udział w rynku pracy.

Kobieca gospodarka pomimo tych obostrzeń posiada potencjał, aby rozpocząć kolejny boom gospodarczy. Według Quinlana nawet 28 bilionów dolarów może być dodane do globalnego rocznego PKB w 2025 roku gdyby kobiety zaczęły odgrywać w gospodarce dokładnie taką samą rolę jak mężczyźni.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here