Naga MarketsKto: Kobiety, które inwestują na giełdzie (Forex, kontrakty, CFD, akcje)

Drugie spotkanie z serii wywiadów z kobietami, które inwestują na giełdzie. Wśród naszych prelegentek będą Panie, które się związały z szeroko pojętym inwestowaniem zarówno zawodowo jak i prywatnie. Mam nadzieję, że wywiady z nimi zachęcą inne kobiety do zapoznania się z tak niezmiernie ciekawą dziedziną jaką są inwestycje giełdowe i wesprą je w podjęciu decyzji do wejścia na rynek. Będę starała się przedstawić Paniom sylwetki różnych kobiet i ich różne podejścia do inwestowania licząc na to, że każda z Was może znajdzie coś ciekawego dla siebie ☺

Dziś naszym gościem jest Małgorzata Nita – Team Leader w Dziale Sprzedaży X-Trade Brokers DM SA. Wieloletni inwestor rynków finansowych, specjalizuje się w analizie technicznej i psychologii inwestowania. Inwestuje na rynku CFD. W XTB organizuje spotkania inwestorskie mające na celu budowanie świadomości inwestycyjnej kobiet „Klub Inwestycyjny dla Kobiet”.

Skąd u Ciebie pasja do inwestowania? Jak to się stało że zaczęłaś inwestować? Jaki był i jest Twój cel?

Moja przygoda z inwestowaniem rozpoczęła się od rynku giełdowego. Pamiętam, że byłam wtedy na początku swojego dorosłego życia i nie za dobrze przygotowana merytorycznie do kupowania akcji, ale jednocześnie było w tym coś co mnie do tego rynku ciągnęło. Kupiłam wtedy akcje spółki, która obecnie nie za dobrze stoi, ale w swoim czasie udało mi się na niej zarobić. I to było to, złapałam bakcyla, spodobało mi się, że w taki sposób można inwestować i chciałam to kontynuować. Po pewnym czasie poznałam rynek CFD, na którym inwestuję od 8 lat i to właśnie na nim skupiłam całą swoją uwagę.

Inwestycje, zarówno kiedyś w akcje, jak i obecnie na rynku kontraktów różnic kursowych, miały na celu uzyskanie dodatkowego źródła dochodu. Nie będę się krygować, cel się nie zmienił. To nie jest dla mnie zabawa, do inwestowania podchodzę bardzo poważnie, nieustannie poszerzam swoją wiedzę w zakresie inwestycji, nowych produktów, buduję nowe strategie i pracuję nad swoimi emocjami, tak aby finalnie zrealizować swoje założenia.

Czy inwestujesz zawodowo czy  prywatnie? Jak dużo czasu poświęcasz na trading?

Inwestuję jedynie na swoim prywatnym rachunku.

Co do samego czasu, to z tym bywa różnie. Moje inwestowanie można podzielić na okresy handlowe i odpoczynkowe. W okresie handlowym analizuję rynki każdego dnia i szukam odpowiedniego miejsca dla swoich transakcji, zgodnych z założoną strategią. Na sam trading przeznaczam ok 2-3 godziny dziennie, przeważnie w godzinach porannych i od ok godziny 14.

Czy możesz się z czytelniczkami podzielić w czym się specjalizujesz i jaka jest twoja strategia?

Specjalizuję się w analizie technicznej i moja strategia inwestycyjna opiera się głównie na AT. Nie mniej jednak uwzględniam czynniki fundamentalne, zwracam uwagę na kalendarz ekonomiczny i w swoim handlu biorę pod uwagę momenty publikacji ważnych danych, konferencji itp. bo one mogą mi zachwiać moje techniczne rozważania.
Jestem inwestorem krótkoterminowym, staram się realizować zlecenia w ciągu jednego dnia, ale w zależności sytuacji rynkowej zdarza mi się pozostawić je na kilka dni, jeśli dalej jest to zgodne z moimi założeniami. Obserwacje rozpoczynam przeważnie od wykresu D1, przechodząc na H4/H1 i kończąc na M15, na którym składam zlecenie. Na każdym ze wskazanych interwałów określam ważne poziomy wsparcia i oporu, które oznaczam innymi kolorami, w zależności od ich wagi, jest to dla mnie pewne wizualne ułatwienie.

Jaki był Twój największy sukces i Twoja największa porażka na rynku?

Za sukces mogę uznać zbudowanie solidnego portfela wychodząc od małej kwoty zdeponowanych środków.

Porażką są dla mnie momenty kiedy pozwalam emocjom trochę poszaleć. Przejawia się to np. w składaniu zleceń będąc “na fali”, po serii zyskownych zleceń, kiedy to zaczyna dominować nadmierna pewność siebie. Staram się to kontrolować, ale jestem tylko człowiekiem i zdarza mi się pozostawić trochę miejsca na nieplanowane zagrania.

Co możesz powiedzieć tym, którzy zaczynają (Jak zacząć, na co zwrócić uwagę, na czym się skoncentrować) 

Przede wszystkim, chcę powiedzieć, że to dobry pomysł, że zainteresowali się inwestycjami. Rynek CFD daje bardzo dużo możliwości, dostępność do materiałów edukacyjnych jest ogromna, dlatego każdy, może na nim spróbować swoich sił. Należy jednak pamiętać o stworzeniu własnego planu inwestycyjnego i konsekwentnie się go trzymać. Trzymanie swojego tradingu w ryzach jest rzeczą podstawową, ponieważ podczas handlu wpływa na nas cała masa emocji, przez które możemy działać impulsywnie, sprzecznie z założeniami. Początkującym inwestorom polecam przygotowanie merytoryczne, wybranie maksymalnie 2-3 instrumentów, które chcą obserwować. Dobrze jest złożyć kilka pierwszych transakcji angażując małą część kapitału, dzięki temu można oswoić się z rynkiem, sprawdzić jak się czujesz jako realny inwestor, w jakim stopniu wpływają na Ciebie emocje widząc pracujące już własne, a nie wirtualne, pieniądze. W takim przypadku jeśli coś pójdzie nie po Twojej myśli, to portfel uszczupli się nieznacznie, a Ty jako inwestor zdobędziesz cenne doświadczenie.

Polecam również spotykanie się z innymi inwestorami – istnieją różne grupy dyskusyjne inwestorów, takie jak np. Trading Club czy Klub Kobiet w XTB gdzie można wymieniać się doświadczeniami i otrzymać wsparcie eksperckie.

Zobacz również pozostałe wywiady z cyklu kobiety, które inwestują.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

3 KOMENTARZE

  1. Witam,Inwestycje są dla osób wytrwałych i zdyscyplinowanych i z pewnością Pani Małgorzata należy do takich osób.
    Życzę dalszej wytrwałości i sukcesów.
    Pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here