Naga MarketsFundusz hedgingowy, którego odpowiedników trzeba szukać w Nowym Jorku i Londynie zdecydował się przenieść swój oddział do Holandii. Jak tłumaczy Tomasz Piwoński, pomysłodawca Solution One FIZ założonego w 2014 roku przy współpracy z Saturn TFI, powodem są problemy z Komisją Nadzoru Finansowego (KNF) i brakiem dostosowania przepisów do strategii prowadzonej przez instytucję. Jurysdykcja holenderska ma zdecydowanie bardziej odpowiadać profilowi działalności, w związku z czym część klientów przeniosła się już do nowego oddziału.


Solution One skorzysta z holenderskiej licencji. Chce być funduszem hedingowym z prawdziwego zdarzenia

Tomasz Piwoński, manager w Solution One był gościem Tomasza Kamińskiego na antenie Comparic24.tv, gdzie wyjaśniał główne powody emigracji do Holandii oraz różnice między strategią tradycyjnego polskiego funduszu inwestycyjnego zamkniętego (FIZ), a podejściem reprezentowanym przez jego autorski fundusz.

„Słowo emigracja powinniśmy traktować w naszym przypadku jako przenośnię. Otworzyliśmy bowiem, i jest to fakt dokonany od paru miesięcy, holenderski fundusz, który już normalnie działa, posiada swój track record oraz wyniki, teraz jednak dopiero informacja wyciekła do prasy. Prawda jest natomiast taka, że fizycznie się nie przenosimy, a ja osobiście zarządzam w tym momencie dwoma funduszami – w Polsce oraz w Holandii” – wyjaśnia najnowsze doniesienia Tomasz Piwoński.

Większość polskich FIZów jest dostosowana do inwestowania długoterminowego na rynku akcji oraz nieruchomości. Jednak w przypadku modelu funduszu hedgingowego, polskie przepisy nie są przystosowane do swobodnego prowadzenia tego typu działalności. Większość realizowanych strategii wykorzystuje arbitraż (różnice w cenach tych samych instrumentów) na różnych giełdach lub różnice w wycenie instrumentu pochodnego oraz instrumentu bazowego.

„Obecne przepisy są niejasne i nie do końca wiadomo co trzeba raportować, jak liczyć ekspozycje na ryzyko – to wszystko w Polsce raczkuje. De facto w naszym kraju nie ma podobnego funduszu do Solution One, nie nazwałbym nas typowym FIZem. Jesteśmy FIZem podobnym do funduszy hedgingowych działających na świecie. W Polsce nie ma innego indeksu hedgingowego, który robi to co my i działa podobnie do brytyjskich i nowojorskich instytucji hedgingowych” – tłumaczy Tomasz Piwoński.

Piwoński przyznaje na antenie Comparic24.tv, że po kilku latach wypracowania solidnych wyników, Solution One nie chciał dalej czekać na dostosowanie przepisów do wymagań otoczenia rynkowego i podjął decyzję o przenosinach do innego kraju. Fundusz na przestrzeni 2016-2018 roku zarobił ponad 15%, a od początku swojej działalności miał przynieść zwrot rzędu 40%. Jak się jednak okazało prowadzenie biznesu przez spółki celowe w momencie zaostrzenia podejścia KNFu do FIZów stało się bardziej problematyczne, warunkując ostatecznie przeprowadzkę do Holandii.

Tomasz Piwoński liczy na dodatkowe 50 mln dolarów od inwestorów zagranicznych: “Nigdy nie mieliśmy klienta, który stracił pieniądze”

Solutione One FIZ na razie nie wyprowadza się całkowicie z Polski, jedynie tworzy osobny podmiot Solution One w Holandii. Zdaniem Tomasza Piwońskiego pozwoli on przyciągnąć nawet do 50 milionów dolarów dodatkowych środków od zagranicznych inwestorów instytucjonalnych oraz indywidualnych, którzy nie rozumieli zasad funkcjonowania rodzimych FIZów: „Mieliśmy duże zainteresowanie ze strony inwestorów zagranicznych, jednak FIZ jest strukturą zupełnie nieznaną na świecie i potencjalni klienci nie potrafili się w niej odnaleźć” – wyjaśnia manager Solution One.

Piwoński w rozmowie z Comparic24.tv stwierdza, że jeżeli środki znajdujące się w zarządzaniu polskiego oddziału spadną do zbyt niskich poziomów, wtedy trzeba będzie rozważyć jego potencjalne zamknięcie. Jak na razie jednak decyzja taka nie jest brana pod uwagę, a fundusz nie ma możliwości prawnej osobiście zachęcać klientów do przenosin.

„Jako Solution One FIZ nie możemy zachęcać klientów do przeniesienia ich aktywów do Holandii. Ci muszą sami napisać do nas w tym celu i dopiero wtedy można mówić o transferze. W grę wchodzą również przepisy holenderskie, gdzie nie można namawiać osób do inwestycji i inwestor musi sam zgłosić się do funduszu” – podsumowuje swoją wypowiedź Tomasz Piwoński.

Solution One prowadzi również cotygodniowy program na antenie Comparic24.tv – archiwalne nagrania dostępne są w tym miejscu.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here