Naga MarketsKNF zaleciła mBankowi niewypłacanie dywidendy z zysku za 2020 r.Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zaleciła mBankowi niewypłacanie dywidendy z zysku za 2020 r., ani z niepodzielonego zysku z lat ubiegłych (tj. z 2019 r. oraz lat wcześniejszych) oraz wykupów akcji własnych, podał bank.

“Bank otrzymał z Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) pismo z dnia 15 lipca 2021 r., w którym KNF zaleciła bankowi ograniczenie ryzyka występującego w działalności banku poprzez niewypłacanie przez bank dywidendy z zysku wypracowanego w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 r. oraz niepodejmowanie, bez uprzedniej konsultacji z organem nadzoru, innych działań, w szczególności pozostających poza zakresem bieżącej działalności biznesowej i operacyjnej, mogących skutkować obniżeniem bazy kapitałowej, w tym również ewentualnych wypłat dywidend z niepodzielonego zysku z lat ubiegłych (tj. z 2019 r. oraz lat wcześniejszych) oraz wykupów akcji własnych” – czytamy w komunikacie.W zaleceniu KNF potwierdziła, że według stanu na dzień 31 marca 2021 r. (kwartalne dane mBanku dotyczące funduszy własnych) i 31 maja 2021 r. (miesięczne dane dotyczące portfela należności) bank, w zakresie podstawowych kryteriów polityki dywidendowej, spełniał wymagania kwalifikujące do wypłaty do 75% dywidendy z zysku wypracowanego w 2020 r., wskazano także.

“Po zastosowaniu dodatkowych kryteriów, określonych przez KNF w polityce dywidendowej, z tytułu posiadanego przez bank istotnego portfela walutowych kredytów mieszkaniowych dla gospodarstw domowych, stopa dywidendy na poziomie jednostkowym i skonsolidowanym została skorygowana łącznie o 90 pkt proc. W konsekwencji, stopa dywidendy po zastosowaniu dodatkowych kryteriów wyniosła 0%” – czytamy dalej.

mBank należy do czołówki uniwersalnych banków komercyjnych w Polsce. Strategicznym akcjonariuszem mBanku jest niemiecki Commerzbank. Bank jest notowany na GPW w 1992 roku. Aktywa razem banku wyniosły 178,87 mld zł na koniec 2020 r.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: płatność blik co to | jsw akcje forum | akcje kruk | kryptowaluty notowania | cdprojekt notowania | pkobp kurs | sp500 index |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here