Naga MarketsPolska Komisja Nadzoru Finansowego planuje iść w ślady swoich odpowiedników z innych krajów UE i wprowadzić rejestr niebezpiecznych stron WWW. Celem rejestru ma być walka z finansowymi przekrętami, które coraz częściej dosięgają polaków. Jeśli proceder dojdzie do skutku będzie to drugi, po grach hazardowych, tego typu rejestr w Polsce.


Cel dobry, ale czy skuteczny?

KNF planował wprowadzić taki rejestr już ponad półtora roku temu, jednak dopiero teraz dochodzi do poważniejszych rozmów i planów. Zdaniem urzędu, coraz więcej polaków pada ofiarą finansowych przekrętów i należy podjąć istotne działania w celu ochrony przed oszustwami.

– W obliczu masowego wykorzystywania internetu do prowadzenia agresywnego marketingu związanego z nielegalnie świadczonymi usługami finansowymi wobec klientów, zwłaszcza nieprofesjonalnych, rozwiązanie to jest niezbędne do ochrony ich interesów – powiedział Jacek Barszczewski, rzecznik KNF.

Jednocześnie Barszczewski zauważa, iż większość oszustw finansowych oferujących szybki i łatwy zysk posiada swoją siedzibę poza jurysdykcją unijną, co wręcz uniemożliwia jakiekolwiek skuteczne ściganie przestępców.

Z kolei wiceminister finansów Marian Banaś w odpowiedzi na interpelację poselską stwierdza:

– Komisja Nadzoru Finansowego będzie prowadziła rejestr domen internetowych, które będą podlegały obligatoryjnemu blokowaniu przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych świadczących usługi dostępu do sieci internet. Decyzje o blokowaniu domen internetowych będą podejmowane przez KNF z urzędu.

Użytkownicy internetu zaniepokojeni

Choć pomysł wydaję się bardzo dobry, jego egzekucja może oznaczać coraz szerszą cenzurę w internecie. Jak pokazał przykład rejestru domen hazardowych jest to proceder przez wielu oceniany jako nieskuteczny i ograniczający wolność zapewnioną przez polską konstytucję. Jednak są również zwolennicy nowego rejestru. W ostatnim wywiadzie Artur Bilski, radca prawny w kancelarii Hogan Lovells powiedział:

– Blokowanie stron internetowych ma silniejszy skutek niż umieszczenie na liście ostrzeżeń publicznych. Pozwoli to na realne i szybkie wykluczenie oszustów z obiegu gospodarczego.

Z kolei Tomasz Jaroszek, właściciel portalu Doradca.tv uważa, że choć pozostaje zwolennikiem uświadamiania ludzi poprzez edukację, to pomysł KNFu ma w jego ocenie sens przede wszystkim w kontekście oszustw, które pochodzą z poza granic kraju.

– Piramida finansowa z drugiego końca świata może z łatwością reklamować się polskiemu klientowi. Wystarczy, że przetłumaczy stronę na polski, omijając przy tym wiele przepisów i nie będąc oczywiście zarejestrowanym w naszym kraju – uzasadnia właściciel Doradca.tv.

Artur Bilski twierdzi, iż powinny być blokowane domeny wyłącznie takie, które prowadzą działalność inwestycyjną bez posiadania wymaganych zezwoleń, gdyż te które takową posiadają są odpowiednio nadzorowane przez KNF.

Wtedy ewentualne głosy o naruszeniu wolności gospodarczej (bo przecież domena będzie blokowana przez urzędników, bez orzeczenia sądowego) będą nieuzasadnione – zauważa ekspert.

W jego ocenie łatwo ocenić, czy dany podmiot posiada wymagane zezwolenia, ponieważ jest to jasno opisane w ustawie o obrocie instrumentami finansowymi oraz w unijnej dyrektywie MiFID.

– Weryfikacja tego, czy podmiot już ma licencję i może prowadzić działalność na terenie RP, jest jeszcze prostsza. Widnieje on wówczas w rejestrze firm inwestycyjnych krajowych albo zagranicznych – dodał prawnik, Artur Bilski.

Zobacz również: 11 lat więzienia dla właściciela „kotłowni” tradingowych. Wyłudził 13,5 mln zł

Czy to wystarczy?

Zdaniem dr. Michała Nowakowskiego, eksperta z kancelarii KOLS, utworzenie rejestru domen zakazanych do tylko pierwszy krok w walce z cyberprzestępczością.

– Konieczna jest efektywna współpraca między organami nadzoru, ustawodawcą, organami ścigania i sądami – zauważa.

Piramida finansowaW praktyce blokowanie domen nie objęłoby wielu piramid finansowych, gdyż jak często podkreśla KNF, w przypadku schematów Ponziego urząd przekazuje jedynie informację do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w gestii którego jest dalsze ściganie przestępców wraz z prokuraturą. Dr Nowakowski stwierdza również, że utworzenie odrębnej, wyspecjalizowanej jednostki zajmującej się szybką identyfikacją podejrzanych działań na rynku finansowych mogłoby wesprzeć obecne urzędy.

Zobacz również: Australia chce zwalczać projekty kryptowalutowe oszukujące klientów

Obecnie większość piramid i oszustw finansowych jest wykrywanych po fakcie, co uniemożliwia ludziom odzyskanie zainwestowanych pieniędzy. Pozostaje pytanie czy polityka zakazów jest lepsza od edukowania i uświadamiania społeczeństwa, które bogatsze w wiedzę finansową nie powierzałoby swoich środków tylko dlatego, że ktoś kusi dużymi i szybkimi zyskami.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here