Naga MarketsAKTUALIZACJA 12:45 – Post uzupełniony o oficjalne stanowisko giełdy BitBay

Ostatnie miesiące pokazały, że na polskim środowisku regulacyjnym brakuje nadzoru nad punktami wymiany kryptowalut. Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna (DGP), instytucje publiczne z Komisją Nadzoru Finansowego na czele, nie mają zamiaru ograniczać się już tylko do samych ostrzeżeń. Co prawda nie grozi nam całkowity zakaz handlowy, jednak lokalna branża powinna przygotować się do coraz bardziej prawdopodobnego scenariusza wdrożenia regulacji.


Rynek, który trzeba objąć formą nadzoru?

DGP powołując się na informatorów ściśle związanych z resortem finansów twierdzi, że o zakazie handlu Bitcoinem w Polsce nie ma obecnie mowy. Chociaż taką możliwość sugerował Premier Morawiecki podczas szczytu ekonomicznego w Davos. “Kilka lat temu doświadczyliśmy wielkiego skandalu w postaci Amber Gold i nie chcemy mieć kolejnego” – zaznaczał Mateusz Morawiecki. Legislator zdaje sobie sprawę, że takowy zakaz byłby sztuczny i potencjalny inwestor mógłby dokonać zakupu aktywów kryptograficznych na giełdach innych państw. W związku z tym zamiast blokady, rozważa się wdrożenie właściwych form nadzoru.

Takowy nadzór spowoduje jednak, że odpowiedzialność za występowanie nieprawidłowości spadnie na barki państwa, w związku z czym niezbędne byłoby wprowadzenie zmian prawnych na szczeblu unijnym lub powołanie wielonarodowego organu do regulacji rynku kryptowalut.

Polski KNF jak na razie ogranicza się do monitorowania działalności polskich giełd Bitcoina i innych tokenów, sprawdzając czy te nie powinny posiadać licencji związanej z ustawą o usługach płatniczych. Świadczenie inwestorom usług bez jej posiadania jest równoznaczne z grzywną w wysokości do 5 milionów lub ograniczeniem wolności w wymiarze dwóch lat.

Interpretacje prawników sugerują, że giełdy kryptowalutowe takowe licencje powinny posiadać – w tym momencie nie ma jej żadna. Parkiet elektronicznego pieniądza przyjmuje bowiem transfery od sowich klientów w pieniądzu tradycyjnym, które po zdeponowaniu są dopiero wymienialne na wybraną kryptowalutę.

Z opinią nie zgadza się giełda BitBay, w wydanym oświadczeniu twierdzi, że posiada opinie oraz ekspertyzy potwierdzające stuprocentową zgodność swojej działalności z prawem:

“Instytucje Państwowe nie wydają licencji dla tego typu usług w Polsce, dlatego też działamy zgodnie z najlepszymi standardami wyrażonymi w Kanonie dobrych praktyk podmiotów rynku kryptowalutowego w Polsce) oraz politykami AML i KYC, którego zostały u nas wdrożone pomimo braku regulacji w tym obszarze” – komentuje zespół BitBay.

“Z doniesień prasowych wynika, że obecnie trwają analizy wielu giełd waluty cyfrowych. Jesteśmy zawsze gotowi poddać się procedurze sprawdzającej i współpracować tak, jak dotychczas, z instytucjami państwowymi” – podsumowuje informacja prasowa BitBay.

Do tej pory KNF i NBP ograniczały się do ostrzeżeń – tak jak miało to miejsce w przypadku grudniowej kampanii Uważaj na kryptowaluty. Powołana niedawno grupa zadaniowa ds. rynku CFD oraz giełd kryptowalutowych ma w najbliższych miesiącach przedstawić jednak projekt regulacji kryptograficznych tokenów.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Specjalny zespół ds. Forex i kryptowalut

Przyglądamy im (kryptowalutom, przyp. red.) się pod lupą i jestem bardzo wdzięczny panu prezesowi NBP, panu Adamowi Glapińskiemu, że tak poważnie podszedł do tego problemu zdając sobie sprawę, jakie ryzyka on niesie. Ten zespół za miesiąc ma przedstawić listę swoich, po pierwsze, rekomendacji jak ograniczać ryzyko związane z tego typu różnymi schematami” – mówił M. Morawiecki w rozmowie z RMF FM.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here