Naga MarketsKomisja Nadzoru Finansowego (KNF) przyznała X-Trade Brokers Dom Maklerski (XTB) ocenę nadzorczą, niemieszczącą się w dotychczasowych kryteriach odnośnie polityki dywidendowej. W teorii mogłoby to nie pozwolić wypłacić ewentualnej dywidendy w 2017 roku.


„Trója” to zbyt mało, aby zaoferować wypłaty inwestorom

Departament Firm Inwestycyjnych i Infrastruktury Rynku Kapitałowego Komisji Nadzoru Finansowego  zaprezentował 14 lipca 2017 roku ocenę nadzorczą regulacji, strategii, procesów i mechanizmów wdrożonych przez XTB w zakresie zarządzania ryzykiem. Zgodnie z dokumentem otrzymanym przez brokera przyznana nota nadzorcza wyniosła 2,97 (nadana na dzień 31 grudnia 2016 roku).

„Stanowiska KNF w sprawie polityki dywidendowej domów maklerskich z lat ubiegłych wskazują w ocenie Spółki, że aktualna ocena nadzorcza dla XTB nie mieściłaby się na poziomie zalecanych dotychczas przez KNF kryteriów, co nie pozwalałoby Spółce na ewentualną wypłatę dywidendy za obecny rok obrotowy w zgodzie z tymi kryteriami” – czytamy w komunikacie XTB.

Spółka uspokaja jednak w komunikacie inwestorów, że ocena i badanie w procesie BION przeprowadzane na dany rok kalendarzowy stanowi zaledwie jeden z kryteriów, które bierze się pod uwagę przy formułowaniu corocznych zaleceń dla domów maklerskich w zakresie polityki dywidendowej.

„(…) stanowisko KNF w sprawie polityki dywidendowej domów maklerskich za rok 2017 r. nie zostało jeszcze przyjęte przez KNF, a zwyczajowo stanowisko takie jest publikowane pod koniec każdego roku kalendarzowego” – podaje dalej nota prasowa spółki.

Może się więc okazać, że minimalna nota za rok 2017 zostanie ustalona na niższym poziomie i wtedy broker będzie mógł wypłacić pieniądze inwestorom. Warto przypomnieć, że z zysku za 2016 rok XTB wypłacił dywidendę w wysokości 37,6 mln PLN, czyli 0,32 PLN na akcję.

Kurs XTB na GPW dotyka rekordowych dołków

Jedyny polski broker FX notowany na warszawskim parkiecie w związku z ostatnim zamieszaniem regulacyjnym wyraźnie traci. W połączeniu z informacją udostępnioną przez KNF wywołało to dynamiczną deprecjację kursu akcji, który zamykał tydzień na wysokośvi 6,20 zł/akcję, pokonując tym samym dotychczasowe minima rozrysowane pod koniec 2016 roku.

Silne osunięcie z 13 lipca spowodowane było informacją o najnowszym projekcie ustawy MF mającym na celu ograniczyć dźwignię finansową w przypadku internetowych platform FX.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here