Naga MarketsBillon GroupPolsko-brytyjski fintech Billon otrzymał zezwolenie KNF na prowadzenie działalności jako instytucja pieniądza elektronicznego. To pierwsze zezwolenie w Polsce  dla emitenta pieniądza elektronicznego opartego o technologię blockchain. Dzięki zezwoleniu Billon będzie mógł świadczyć usługi wykorzystujące pieniądz elektroniczny na terenie całej UE.


KNF wydaje pierwszą licencję e-money dla Billon

Dzięki otrzymanemu zezwoleniu Billon będzie mógł świadczyć szereg usług płatniczych, takich jak prowadzenie rachunku pieniądza elektronicznego, wydawanie instrumentów płatniczych, dokonywanie transakcji, czy wymiana walut. Licencja uprawnia też Billon do wydawania pieniądza elektronicznego, którego wartość jest taka sama, jak gotówki i pieniędzy na rachunku bankowym.

O planach Billona już w styczniu informował Comparic24.TV podczas rozmowy z Izabellą Murawską-Deneau odpowiedzialną za PR i komunikację medialną w polskim fintechu:

Wojtek Kostrzewa, prezes Grupy Billon, komentuje: – Licencja instytucji pieniądza elektronicznego to milowy krok w rozwoju Billona. Dzięki zezwoleniu będziemy mogli oferować firmom na terenie całej Europy w formacie B2B2C cały szereg rozwiązań, wykorzystujących potencjał pieniądza elektronicznego. Mogą to być przelewy P2P, mikropłatności za treści multimedialne, czy e-commerce, albo wypłaty korporacyjne dokonywane po znacznie niższych kosztach niż w przypadku standardowych systemów bankowych. Jestem wdzięczny Komisji Nadzoru Finansowego za sprawne postępowanie i wsparcie udzielone naszej innowacyjnej technologii. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy pracowali przez ostatnie miesiące, żeby doprowadzić do tego wyjątkowego sukcesu.

W pierwszej kolejności Billon planuje wykorzystać licencję na swoim rodzimym rynku, czyli w Polsce. Otrzymane zezwolenie umożliwi jednak firmie prowadzenie działalności również poza terytorium Polski, w obrębie całej Unii Europejskiej.  Taką możliwość daje tzw. paszportyzacja, czyli zawiadomienia przez KNF właściwych organów nadzoru innych państw UE. W praktyce oznacza to, że Billon będzie mógł świadczyć usługi w innych krajach Unii bez konieczności przechodzenia przez proces licencyjny w każdym z nich.

Billon złożył wniosek o licencję w sierpniu 2018 r. Przez kolejne miesiące procesu licencyjnego spółka wykazała zgodność swojej technologii DLT z regulacjami oraz potwierdziła jej najwyższy poziom bezpieczeństwa. Już wcześniej licencje nadzoru finansowego otrzymały inne spółki z grupy Billon. Billon Financial Ltd. posiada od 2017 roku licencję Małej Instytucji Pieniądza Elektronicznego (Small E-Money Institution – SEMI) wydaną przez brytyjską komisję nadzoru finansowego FCA (Financial Conduct Authority). W 2018 r. licencję KNF dla małej instytucji płatniczej otrzymała też inna polska spółka z grupy Billon, Billon Digital Services sp. z o.o.

Czym jest pieniądz elektroniczny?

Pieniądz elektroniczny nie jest kryptowalutą, lecz cyfrową alternatywą dla tradycyjnej bankowości elektronicznej. Umożliwia użytkownikom przechowywanie środków pieniężnych na urządzeniu osobistym i dokonywanie nimi transakcji płatniczych.

Polska interpretacja pojęcia pieniądza elektronicznego jest jednak bardzo wymagająca. Dla krajowego nadzoru finansowego pieniądzem elektronicznym nie były popularne w Unii Europejskiej karty pre-paid, operujące w rzeczywistości pieniędzmi zapisanymi na serwerach bankowych. UKNF stał na stanowisku, że pieniądz elektroniczny musi być przechowywany bezpośrednio na instrumentach użytkowników, czyli np. na kartach, telefonach, czy tabletach. Takie wymaganie adresuje technologia rozproszonego rejestru opracowana przez Billon, gdzie pieniądze są przechowywane na aplikacjach użytkowników, poza kontrolą jakichkolwiek pośredników.

Pieniądz elektroniczny oferowany przez Billon to bardzo atrakcyjne rozwiązanie dla korporacji, pozwalające na obniżenie kosztów obrotu pieniężnego. Od momentu zarejestrowania rachunku w systemie blockchain, przedsiębiorstwo sprawuje całkowitą kontrolę nad obiegiem pieniądza. Nie potrzebuje do tego systemu bankowego, pośredników, ani sesji clearingowej oraz nie jest ograniczane godzinami nocnymi i weekendami. Pieniądz elektroniczny to szybszy i tańszy pieniądz, który jest lepszym narzędziem wynagradzania zwłaszcza tymczasowych pracowników i współpracowników oraz klientów w ramach promocji produktu, czy serwisu.

O Billon

Billon stworzył pierwszy system rozproszonego rejestru (distributed ledger technology – DLT) dla biznesu. Jego architektura łączy transakcje realizowane w oparciu o walutę narodową, zapisywanie dokumentów i zarządzanie tożsamością. Naszą misją jest uwolnienie potencjału DLT dla transformacji biznesu w regulowanym otoczeniu.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułLitecoin najtańszy od 3 tygodni. Przecena na rynku kryptowalut
Następny artykułNiemcy: Silny spadek nastrojów biznesowych
Adam Rak redaktor Comparic.pl
Redaktor Comparic.pl. Odpowiedzialny również za dział Wideo Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z inwestycjami związany od 2011 roku, pierwsze doświadczenia zdobywał na GPW. Forex poznał na pierwszym roku studiów, a od końca 2013 roku jest aktywnym traderem. Jego inwestycje mają charakter typowo spekulacyjny, rzadko utrzymuje otwarte pozycje dłużej niż kilka godzin. Wyznaje zasadę wyższości księgowanych zysków, nad zyskami papierowymi. W handlu wykorzystuje głównie Price Action posiłkując się poziomami Fibonacciego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here