Naga MarketshakerzyWedług najnowszych doniesień już za kilka tygodni do życia powołany zostanie specjalny zespół, który będzie odpowiedzialny za utrzymanie cyberbezpieczeństwa w sektorze finansowym. Do dotychczasowych trzech państwowych Zespołów Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego (CSIRT – Computer Security Incident Response Team) dołączy zespół Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Zespół formalne działanie ma rozpocząć od 1 lipca.

Celem ataków na e-bankowość są głównie pieniądze i wrażliwe dane klientów

W dobie powszechnego dostępu do Internetu i świadczenia wielu usług finansowych online, ataki hakerów stają się coraz popularniejsze.

Z badań przeprowadzonych w krajach zachodniej Europy oraz USA wynika, że w 2018 roku niemal połowa przedsiębiorstw doświadczyła cyberataku, a w 2019 roku było to już ponad 60 procent. Motywy ataków mają głównie podłoże finansowe, choć zwiększa się ilość szpiegostwa, które odpowiadają już za jedną czwartą włamań.

W Polsce za walkę z cyberprzestępcami odpowiadają następujące instytucje:

  • CSIRT NASK – zajmuje się rozpoznawaniem, zapobieganiem i wykrywaniem zagrożeń godzących w bezpieczeństwo całego państwa;
  • CSIRT GOV – podległy szefowi ABW stoi na straży bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych administracji publicznej;
  • CSIRT MON – pilnuje obszarów podległych resortowi obrony.

komisja nadzoru finansowegoDo tego grona ma dołączyć zespół powołany przez Komisję Nadzoru Finansowego. Takie działanie jest to możliwe dzięki powołaniu w kwietniu ubiegłego roku Departamentu Cyberbezpieczeństwa.

Pandemia koronawirusa, podczas której wiele aktywności przeniosło się do internetu, powoduje, że przybyło również zagrożeń i trzeba się spodziewać, że będzie ich coraz więcej. Widać to choćby po lawinowym wzroście ataków phishingowych, wyłudzeniach informacji, wyciekach danych itd. Dlatego startujemy już teraz – mówi Sławomir Flis, dyrektor zarządzający Pionem Innowacji i Technologii w Urzędzie KNF.

Wraz z ogólnym wzrostem cyberprzestępczości wzrosła liczba ataków w sektorze e-bankowym. W całym 2018 roku odnotowano ponad 3,6 tys. przestępstw tego typu, podczas gdy tylko w I poł 2019 r. liczba ta wyniosła 3 tys.

Chcemy wspierać cały rynek finansowy w radzeniu sobie z zagrożeniami cyberbezpieczeństwa i należy przez to rozumieć nie tylko sektor bankowy, lecz także sektory ubezpieczeniowy oraz kapitałowy. Takie holistyczne podejście podyktowane jest charakterystyką cyberzagrożeń. Mamy bowiem zagrożenia o charakterze globalnym, które mogą uderzać w dowolny sektor gospodarki, jak energetykę, transport czy instytucje finansowe, ale są pewne zagrożenie ściśle związane z rynkiem finansowym – dodaje szef departamentu Krzysztof Zieliński.

Banki są atakowane najczęściej, bo tam są pieniądze i wrażliwe dane klientów. Dzisiaj coraz rzadziej mamy fizyczne napady na oddziały, wystarczy komputer i sprawny haker – twierdzi przedstawiciel jednego z banków.

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here