Naga MarketsKomisja Nadzoru Finansowego (KNF) podczas posiedzenia, które miało miejsce 4 września 2018 roku, zdecydowała się jednogłośnie cofnąć zezwolenie na świadczenie przez Fritz Group usług płatniczych w charakterze krajowej instytucji płatniczej (wydane 24 października 2017 roku). KNF argumentuje swoją decyzję stwierdzeniem, że dalsze zezwolenie na prowadzenie działalności byłoby zagrożeniem dla klientów i podważyło zaufanie do systemu płatniczego.


Co dalej z Fritz Group? KNF spieszy z wyjaśnieniami

Komunikat KNF stwierdza, że w związku z podjętą decyzją Frizt Group musi zaprzestać zawierania nowych umów rachunku płatniczego, przyjmowania wpłat lub transferów na prowadzone przez siebie rachunki płatnicze, umożliwić swoim klientom dokonywanie wypłat z istniejących rachunków lub transferów na rachunki prowadzone u innych dostawców i do dnia 31 grudnia bieżącego roku rozwiązać umowy ze swoimi klientami.

Problemy kantoru zaczęły się w lipcu bieżącego roku, kiedy KNF zareagował na rzekome skargi złożone przez klientów odnośnie problemów z wypłatą środków. Komunikat wydany przez Komisję Nadzoru Finansowego nie pozostał bez odpowiedzi ze strony samego zainteresowanego czyli spółki Fritz Group. Ta informuje, że działając zgodnie z wytycznymi Komisji transakcje walutowe realizowane za pośrednictwem Fritz Exchange będą realizowane tylko i wyłącznie w trybie transakcji natychmiastowych D0. Oznacza to, że spółka nie będzie realizować depozytów środków finansowych Klientów i wszystkie wpłaty dokonane w danym dniu, muszą zostać rozliczone i wypłacone przez klienta w tym samym dniu, bez możliwości zachowania depozytu środków na dzień następny – informowano w komunikacie.

Najwyraźniej doraźne działania okazały się niezadowalające i KNF podczas ostatniego posiedzenia postanowiła podjąć dalsze kroki i odebrać licencję instytucji płatniczej. „W wyniku analizy i oceny ustalonego w sprawie stanu faktycznego KNF stwierdziła:

  1. a) spółka nie stosowała ochrony środków pieniężnych przyjmowanych od użytkowników na poczet wykonania transakcji płatniczych (naruszenie art. 69 ust. 1 pkt 1 i pkt 9 uup);
    b) spółka nie zapewnia ostrożnego i stabilnego zarządzania działalnością objętą zezwoleniem na świadczenie usług płatniczych w charakterze KIP (naruszenie art. 69 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 64 ust. 1 pkt 3 w zw. z art. 60 ust.1 uup);
    c) spółka, kontynuując działalność w zakresie usług płatniczych, stanowiłaby zagrożenie dla zaufania do systemu płatniczego (naruszenie art. 69 ust. 1 pkt 4 uup)” – podała Komisja w oświadczeniu (pogrubienie własne).

Kantor internetowy może nadal funkcjonować?

W dalszej części komunikatu KNF można przeczytać, że pomimo cofnięcia zezwolenia na świadczenie usług instytucji płatnicznej, Fritz Group nadal może działać na rynku jako kantor internetowy – funkcjonowanie takowych podmiotów nie podlega bowiem pod regulacje Komisji:

„Decyzja KNF w przedmiocie cofnięcia zezwolenia odnosi się wyłącznie do świadczenia przez Fritz Group SA usług płatniczych w charakterze krajowej instytucji płatniczej. Decyzja ta w szczególności nie zakazuje prowadzenia przez Fritz Group SA innej działalności gospodarczej, w tym internetowego (bezgotówkowego) kantoru wymiany walut, która nie podlega przepisom ustawy o usługach płatniczych i nadzorowi Komisji” – konkluduje KNF.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here