Naga MarketsCC Autor: Michael Thels

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) dołączyła 22 listopada do grona europejskich i światowych regulatorów, którzy wystosowali oficjalne ostrzeżenie przeciwko inwestowaniu środków w ICO (ang. initial coin offering) informując, że zakup tokenów jest wysoce ryzykowny.


„Możliwość utraty całości zainwestowanego kapitału”

Polski regulator podobnie jak komisje z innych jurysdykcji zwraca uwagę przede wszystkim na brak regulacji nowego, dynamicznie rozwijającego się rynku oraz możliwość utraty całego zainwestowanego kapitału, jak i możliwy brak ochrony prawnej. W dokumencie KNF czytamy:

„Realizacja tego typu przedsięwzięć następuje z wykorzystaniem nowych możliwości technologicznych. Podmioty realizujące ICOs podczas pozyskiwania środków posługują się Internetem oraz mediami społecznościowymi. Na coraz większą skalę w promocję poszczególnych ofert ICOs angażowane są sławne osoby m.in. ze świata sportu i show biznesu, które mają uwiarygodnić atrakcyjność promowanych inwestycji. Należy podkreślić, że działania w zakresie ICOs mogą potencjalnie podlegać szeregowi wymogów prawnych, w tym dotyczących tworzenia prospektu emisyjnego i oferty publicznej, tworzenia i zarządzania alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi oraz ochrony inwestorów, aczkolwiek muszą być one oceniane przez pryzmat konkretnego przypadku”

Przedstawiciele KNFu punktują pięć głównych obszarów, w których inwestor powinien zachować szczególną ostrożność. Ich pełna lista dostępna jest poniżej:

  • Przestrzeń nieregulowana, podatna na oszustwa lub inne nieprawidłowości
  • Wysokie ryzyko utraty części lub całości zainwestowanych środków
  • Brak informacji, nieadekwatna dokumentacja
  • Brak możliwości „wyjścia” z inwestycji oraz bardzo wysoka zmienność wartości
  • Wady zastosowanej technologii

KNF przypomina, że prowadzenie działalności bez zezwoleń wymaganych przepisami ustaw regulujących rynek finansowy jest sankcjonowane przepisami karnymi. W przypadku wątpliwości po stronie podmiotów oferujących ICOs dotyczących oceny działań i podlegania konkretnym wymaganiom prawnym, istnieje możliwość skierowania zapytania do Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, która dążąc do zapewnienia stabilnego i bezpiecznego rozwoju innowacji finansowych, będzie mogła dokonać oceny konkretnego przypadku.

W ostatnich tylko miesiącach portal Comparic.pl informował, że podobne ostrzeżenia przeciwko ICO wydawały Niemcy, Hong-Kong, Francja, Nowa Zelandia, Kanada, Wielka Brytania, czy też Stany Zjednoczone.

KNF i NBP ostrzegają: Wirtualne waluty nie są pieniądzem

Wydane 22 listopada ostrzeżenie jest niejako kontynuacją stanowiska z lipca bieżącego roku, kiedy KNF wraz z NBP ostrzegały wspólnie przed całym rynkiem kryptowalut. Urzędy sugerowały, że Bitcoin i jego pochodne nie są co prawda nielegalne, jednak niosą ze sobą bardzo duże ryzyko:

  • Wirtualne waluty nie są emitowane ani gwarantowane przez bank centralny
  • Nie są prawnym środkiem płatniczym
  • Nie mogą być wykorzystywane do spłaty zobowiązań podatkowych
  • Nie spełniają kryterium powszechnej akceptowalności w punktach handlowo-usługowych
  • Nie podlegają pod definicje pieniądza elektronicznego

Jak wynika natomiast z najnowszej wypowiedzi Marka Chrzanowskiego (prezesa KNF) dla Pulsu Biznesu, komisja nadzoru planuje przeprowadzenie dużej kampanii informacyjnej ostrzegającej przed rynkiem kryptowalut i ICO, która powinna ruszyć w przeciągu najbliższych miesięcy.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here