Naga Markets

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zwraca uwagę na oszustów, którzy podszywają się pod jej pracowników. Ich najnowsza aktywność pokazuje, że poszli o krok dalej i wykorzystują do tego celu imiona i nazwiska osób lub nazwy podmiotów, które można znaleźć na stronie internetowej KNF. Oszuści już nie tylko podają się za pracowników Urzędu KNF, ale także za maklerów, doradców inwestycyjnych czy pracowników instytucji finansowych.

KNF ostrzega! Oszuści podszywają się pod Urząd, maklerów i firmy inwestycyjne

 • Dane, z których korzystają oszuści są publicznie dostępne na listach lub w rejestrach prowadzonych przez KNF np. lista maklerów papierów wartościowych lub doradców inwestycyjnych. 
 • KNF ostrzega przed vishingiem, czyli voice phishingiem
 • O tym jak nie dać się oszukać przestępcy podszywającemu się pod KNF lub Urząd KNF instytucja ostrzegała w kampanii „Uwaga! Cyberoszust”

KNF ostrzega: zwracaj uwagę na vishing!

Ta metoda oszustwa to vishing. Podczas rozmowy telefonicznej przestępcy podają się za osobę, której dane można sprawdzić np. w Internecie. W ten sposób zdobywają zaufanie rozmówcy i próbują wyłudzić od niego poufne informacje, takie jak login i hasło do bankowości internetowej lub nakłonić go do zainstalowania na komputerze aplikacji do zdalnej obsługi urządzenia.

Jeśli oszustwo się powiedzie, przestępca przejmuje kontrolę nad komputerem swojej ofiary i może dokonać kradzieży pieniędzy z jej konta.

Odebrałeś podejrzane połączenie telefoniczne? W takim razie KNF radzi:

 • Zachowaj szczególną ostrożność
 • Jeśli dzwoni do Ciebie osoba, której dane widnieją na liście KNF, dopytaj w imieniu jakiego podmiotu dzwoni
 • Rozłącz się i zadzwoń na infolinię instytucji, na którą powołuje się osoba, która do Ciebie dzwoni
 • Jeżeli to próba oszustwa, niezwłocznie zawiadom Policję

Jednocześnie konsument powinien pamiętać o następujących zasadach:

 • Nie instaluj oprogramowania lub aplikacji pochodzących z nieznanych źródeł
 • Nie przekazuj nikomu danych poufnych np. numerów dokumentów, numeru swojej karty płatniczej, kodu CVV
 • Nie podawaj swoich danych logowania do systemu bankowego
 • Urząd KNF nie zajmuje się egzekwowaniem kosztów, podatków, opłat za certyfikaty oraz przelewami w ramach transakcji wymyślanych przez oszustówŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

AVA TradeConotoxia
 • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułJakie akcje warto posiadać w 2023 roku? Analitycy z Wall Street wskazali swoje typy
Następny artykułDotkliwe problemy EBC. Inwestorzy przestają wierzyć słowom Lagarde
Comparic.pl jest portalem tworzonym przez traderów, z myślą o traderach. W naszej codziennej pracy skupiamy się na dostarczaniu Państwu najświeższych rynkowych informacji, wartościowych analiz, praktycznych i realnie testowanych strategii inwestycyjnych, ciekawostek ze świata bankowości centralnej i makroekonomii oraz wywiadów z najbardziej poważanymi osobami w branży.