Naga MarketsUrząd Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod konsultantów bankowych, którzy pod pretekstem rzekomego problemu z naszym rachunkiem nakłaniają do instalacji dodatkowego oprogramowania, dzięki któremu mogą następnie wykraść pieniądze z konta bankowego. W tym celu wykorzystują techniki perswazyjne oraz straszą konsekwencjami finansowymi.

Na łamach Polska Times ukazał się artykuł, w którym kierownik zespołu cyberbezpieczeństwa sektora finansowego Komisji Nadzoru Finansowego opisał, jak w praktyce wygląda oszustwo na „fałszywego konsultanta bankowego” oraz jak rozpoznać takich przestępców i zachować się w podobnej sytuacji.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wskazuje on, że przestępcy robią wszystko, by organizowany przez nich przekręt wyglądał maksymalnie wiarygodnie. W tym celu podszywają się oni nawet pod prawidłowy numer infolinii banku, w efekcie czego konsument może odnieść wrażenie, że rozmawia z faktycznym pracownikiem instytucji.

Przestępca przedstawia się jako pracownik naszego banku i mówi, że dzwoni w sprawie problemu na naszym rachunku. Najczęściej dotyczy to kwestii związanych z nieautoryzowanymi operacjami lub próbami zmian danych na naszym koncie.

– Przestępcy często stosują techniki perswazyjne, strasząc nas konsekwencjami finansowymi i wywierają presję, abyśmy działali w pośpiechu. Wiele osób w takich warunkach przestaje zachowywać się racjonalnie: dokładnie o to chodzi oszustom – wskazuje KNF dodając, że w kolejnym etapie fałszywi konsultanci oferują nam pomoc w rozwiązaniu problemu i zachęcają nas do instalacji na komputerze lub telefonie aplikacji do pomocy zdalnej. 

Najważniejsze jest tu jednak, aby pod żadnym pozorem nie instalować żadnego dodatkowego oprogramowania do “pomocy zdalnej”. Jeżeli damy się zwieść, oszuści w kolejnym kroku poproszą nas o podanie identyfikatora oraz hasła z aplikacji, a przekazanie tych danych umożliwi im przejęcie pełnej kontroli nad naszym komputerem lub telefonem i umożliwi im dokładną obserwację wszystkie co robimy.

W momencie kiedy zalogujemy się do naszego rachunku bankowego, oszuści poznają nasz login i hasło, dzięki czemu dalej już sami będą w stanie przetransferować nasze oszczędności na swoje rachunki.

– W praktyce takie sytuacje bardzo często kończą się całkowitym „wyczyszczeniem” naszego konta bankowego i utratą wszystkich oszczędności – wskazuje kierownik zespołu cyberbezpieczeństwa sektora finansowego Komisji Nadzoru Finansowego.

invest

Dodaje on także, że istnieją liczne warianty tego rodzaju oszustwa. Przestępcy nie ograniczają się bowiem wyłącznie do podszywania pod konsultantów bankowych. Często podają się za fałszywego pracownika giełdy kryptowalutowej. Zdarzają się także sytuacje podszywania pod pracowników Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego lub Sanepidu.

Ekspert wskazuje, że naszą czujność powinna wzbudzić prośba o podanie danych osobowych, przekazanie haseł do bankowości elektronicznej lub instalację dodatkowego oprogramowania. Zdarzają się także sytuacje, w których przestępcy znają już część danych osobowych swojej ofiary i uwiarygadniają się, na przykład podając nam nasz numer Pesel.

Ekspert KNF przypomina także, by zapamiętać podstawową zasadę: NIC NIE MUSISZ ROBIĆ NATYCHMIAST. Gdy tylko usłyszysz, że w rozmowie ktoś ponagla Cię do wykonania jakiejkolwiek czynności, natychmiast zerwij takie połączenie!

Jeżeli chcesz posłuchać jak taka rozmowa może wyglądać w praktyce oraz dowiedzieć się jak ustrzec się przed ewentualnym oszustwem, obejrzyj również Dawida Myśliwca z kanału Uwaga Naukowy Bełkot:

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: s&p 500 notowania | kurs zlotego | bitcoin wykres roczny | mercator giełda | azoty kurs | akcje 11bit | kurs funta szterlinga | pgnig kurs akcji |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułPrezes KGHM: Liczymy na prezentację zaktualizowanej strategii w III kw.
Następny artykułZłoto jest dobre, ale bitcoin jest lepszy – uważa zarządzający SkyBridge Capital
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here