Naga MarketsKNF o robo-doradcach. Klient musi wiedzieć z czego korzystaKomisja Nadzoru Finansowego (KNF) opublikowała w środę, 4 listopada 2020 roku, kilkudziesięciostronicowy dokument prezentujący jej stanowisko w zakresie usług robo-doradztwa (robo-advisory) w zakresie automatyzacji procesu doradza inwestycyjnego. Instytucja opisuje dobre praktyki, na które uwagę powinny zwrócić nadzorowane podmioty i podobnie jak swoi europejscy odpowiednicy zaznacza, że klient detaliczny musi mieć pełną świadomość oraz zrozumieć z jakiej usługi będzie korzystał lub już korzysta.

  • Stanowisko w sposób kompleksowy odnosi się do najważniejszych zagadnień związanych z robo-doradztwem, które powinny być uwzględnione w działalności podmiotów nadzorowanych
  • Dokument dotyczy całości tego procesu, poczynając od fazy projektowania takiej usługi, po jej praktyczne wdrożenie i monitorowanie funkcjonujących już rozwiązań
  • Publikacja stanowiska ma na celu zapewnienie jednolitego stosowania robo-doradztwa przez zainteresowane instytucje finansowe

KNF prezentuje stanowisko dotyczące robo-doradców

Projekt Stanowiska był szeroko konsultowany z przedstawicielami rynku finansowego, poinformowała Komisja. Urząd KNF, po analizie zebranych opinii i przeprowadzeniu dyskusji na temat projektu Stanowiska, uwzględnił znaczną część zgłoszonych uwag. Stanowisko ws. robo-doradztwa jest kolejnym działaniem, które zostało zrealizowane przez Urząd KNF w ramach „Cyfrowej Agendy Nadzoru”.

Te artykuły również Cię zainteresują

– Stanowisko Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie świadczenia usługi robo-doradztwa powstało w związku z obserwowanym przez Urząd KNF wzrostem popularności automatyzacji procesu doradztwa inwestycyjnego wśród podmiotów nadzorowanych – poinformowano w komunikacie prasowym.

Nadzorca zaznacza między innymi, że przekaz informacyjny firmy inwestycyjnej powinien być tak ryzyka z nim związane (np. z wystandaryzowaniem usługi, ograniczeniami analizy czy okresowością oceny) oraz podjąć świadomą i przemyślaną decyzję co do zawarcia umowy z firmą inwestycyjną i korzystania z przekazywanych mu rekomendacji.

– Firma inwestycyjna powinna przekazać w sposób przystępny i rzetelny informacje na temat sposobu świadczenia usługi robo-doradztwa. W tym celu może wykorzystywać funkcjonalności wspomagające wyświetlanie treści strony internetowej, w tym przyciągające uwagę użytkownika strony – doradza KNF.

Niezależnie od informacji przekazywanych w wyniku korzystania z aplikacji internetowej, za dobrą praktykę należy uznać zapewnienie klientowi przez firmę inwestycyjną kontaktu ze swoim pracownikiem. Firma inwestycyjna może wykorzystywać w tym celu różnorodne narzędzia komunikacji, mając jednak na uwadze, by dobór rozwiązań pozwalał na efektywne dostarczanie dodatkowych wyjaśnień.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułNotowania złota zależne od wahań nastrojów inwestorów
Następny artykułAnt Group: największe IPO w historii świata zawieszone, Alibaba mocno w dół
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here