Naga MarketsNotowania akcji alior bankKomisja Nadzoru Finansowego (KNF) zarzuciła Alior Bankowi aż kilkadziesiąt różnych naruszeń w zakresie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi już w styczniu 2019. Według ówczesnych ustaleń instytucja miała sprzedawać trefne produkty należące do funduszu W Investments, z którego obecnie ponad 2 tysiące osób próbuje odzyskać około pół miliarda złotych. Sam Alior dokonał sprzedaży certyfikatów za ponad 400 milionów złotych. Jak wynika z decyzji regulatora, ten zdecydował się obciążyć bank karą finansową w łącznej wysokości 10 milionów zł – grzywna mogłaby być jednak nawet 40-krotnie większa.


Alior Bank z karą 10 mln zł od KNFu. Mogło być niemal 500 mln zł?

Podczas 38. posiedzenia KNFU, które miało miejsce 6 sierpnia 2019 roku, zdecydowano o nałożeniu na Alior Bank dwie kary pieniężne za naruszenia między innymi przepisów ustawy o obrocie instrumentami finansowymi:

I. Kara w wysokości 1 miliona złotych nałożona została za istotne naruszenie między innymi przepisów ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 listopada 2015 r.,

  1. Kara w wysokości 9 milionów złotych nałożona została za naruszenie między innymi przepisów ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym przed dniem 21 kwietnia 2018 r.”poinformował KNF w swoim komunikacie.

Naruszenia związane były z pośrednictwem Alior Bank SA w obrocie certyfikatami inwestycyjnymi funduszu W Investments: „Z ustaleń przeprowadzonego postępowania wynika, że miały miejsce między innymi przypadki braku zawierania przez Bank pisemnych umów dotyczących przyjmowania i przekazywania oraz wykonywania zleceń nabycia lub zbycia instrumentów finansowych z osobami nabywającymi i zbywającymi certyfikaty inwestycyjne funduszy WI w ramach obrotu wtórnego za pośrednictwem Biura Maklerskiego Banku” – podaje dalej Komisja.

Alior Bankowi groziło nawet 10 milionów złotych kary za pierwsze wykroczenie oraz niemal 483 miliony kary za drugie wykrocznie. KNF przy ustalaniu wysokości sankcji wziął jednak pod uwagę działania banku w celu usunięcia skutków naruszenia prawa. „Bank zawiera obecnie z pokrzywdzonymi porozumienia, na podstawie których odkupuje oznaczone certyfikaty inwestycyjne. Komisja wskazuje, że tego rodzaju działania budują zaufanie do podmiotów nadzorowanych jako instytucji zaufania publicznego i są pożądane z punktu widzenia ochrony interesu klientów” – wyjaśnia Komisja w uzasadnieniu do decyzji.

Zobacz również: Alior Bank z 35,76 mln zł zysku w II kw. Akcje w górę o 5%

Pracownicy Aliora latali do Amsterdamu za wyniki sprzedaży, a na środki z W Investments czeka 2 tysiące osób

Polski nadzór finansowy ustalił, że pomimo wysokiego ryzyka związanego z produktami finansowymi W Investments, pracownicy Aliora odpowiedzialni za dystrybucję certyfikatów mogli liczyć na pakiet atrakcyjnych prowizji. W ramach zorganizowanego konkursu, osoby sprzedające certyfikaty za kwotę co najmniej 550 tysięcy złotych kwalifikowały się do udziału w szkoleniu organizowanym w Amsterdamie, czyli niejako korzystały z darmowej, weekendowej wycieczki.

Założone w 2012 roku fundusze W Investments inwestowały w lasy, ziemie rolny, nieruchomości oraz spółki. Ostatecznie spółka zalega z wypłatom pół miliarda złotych ponad 2 tysiącom osób, z czego lwia część została zwerbowana przez Alior Bank – instytucji udało się sprzedać certyfikaty o łącznej wartości 404 milionów ponad 1300 osobom.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here