Naga MarketsNajwyższa Izba Kontroli NIKNajwyższa Izba Kontroli (NIK) zarzuca Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), że w ciągu dwóch lat działania instytucji, kiedy jej przewodniczącym był Marek Chrzanowski, było kilka okazji, aby ukrócić oszukańczy proceder z udziałem GetBacku. Zdaniem NIK, gdyby nadzór lepiej wywiązywał się z obowiązków, straty inwestorów byłyby mniejsze.


KNF miała wiele okazji do wykrycia oszustw

– Zdaniem NIK, brak skuteczności organu nadzoru był spowodowany ograniczoną skalą działań nadzorczych Urzędu w ramach posiadanych uprawnień.

Jak podaje dziennik Gazeta Prawna w artykule z 20 sierpnia, zdaniem kontrolerów jeszcze przed anonimowym donosem na GetBack urzędnicy nadzoru mieli możliwość wyłapania nieprawidłowości związanych z naruszeniem obowiązków informacyjnych. NIK zwraca uwagę, że KNF powinien baczniej przyjrzeć się sprawozdaniu finansowemu wrocławskiego windykatora za III kw. 2017 r.

– Przy założeniu, że działania te miałyby dalsze konsekwencje prowadzące do całkowitego zaprzestania od listopada 2017 r. nabywania obligacji Spółki w ofercie publicznej i prywatnej, wartość emisji obligacji Spółki zostałaby ograniczona o ponad 660 mln zł. Kwota ta stanowiłaby ok. 20 proc. całkowitej wartości obligacji wyemitowanych przez GetBack, przekraczającej 3,4 mld zł – podkreślają kontrolerzy.

Dziennik Gazeta Prawna zauważa, że można więc wnioskować, iż jakaś część inwestorów nie poniosłaby straty, gdyby od jesieni 2017 r. zakup papierów GetBacku był niemożliwy.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że skandal z udziałem GetBack to największa afera na polskim rynku kapitałowym. Od kwietnia 2018 r., kiedy to wszystko wyszło na jaw, już prawie 50 osób usłyszało zarzuty. Ponadto, śledczy Prokuratury Regionalnej w Warszawie zabezpieczyli ponad 330 mln zł na poczet przyszłych kar.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułGuten Morgen DAX 20.08.2019
Następny artykułKurs dolara i euro czekają na minutki FOMC i EBC
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here