Naga MarketsMimo, że od powstania pierwszej kryptowaluty minęło już ponad 10 lat, to jak zwykle w przypadku nowych technologii, regulacje nie do końca nadążają za zmieniającym się światem i rozwojem nowych obszarów gospodarki. W praktyce okazuje się bowiem, że mimo iż z założenia aktywa cyfrowe mają być instrumentami globalnymi, to jednak każdy kraj ustanawia własne regulacje. 


Kryptowaluty nie mają stałej wartości 

Zarówno technologia blockchain, jak i cyfrowe aktywa stawiają przed ustawodawcami i regulatorami coraz to większe wyzwania. Wraz z rozwojem tej branży pojawiają się bowiem nowe instrumenty i mechanizmy umożliwiające ich zakup oraz wymianę. Chcąc skutecznie i bez żadnych niedopowiedzeń uregulować ten rynek, ze względów prawnych często rozróżnia się pieniądze tradycyjne, bankowe, elektroniczne i kryptowaluty, gdyż nie są one tym samym.

Czym tak na prawdę różni się jednak pieniądz elektroniczny od kryptowaluty? Odpowiedzi na to pytanie postanowił udzielić Emil Radziszewski odpowiedzialny w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) za nadzór nad instytucjami płatniczymi. W rozmowie z Polską Agencją Prasową (PAP) przyznał on, że nie należy utożsamiać e-pieniądza z kryptowalutą:

Emil Radziszewski
Źródło: www.facebook.com/KomisjaNadzoruFinansowego

– Poza elektroniczną formą oraz wykorzystywaniem kryptowalut do płatności bezpośrednich, trudno też o jakieś istotne podobieństwa. Kryptowalutę pod względem finansowym porównać można do płynnego aktywa o zmiennej wartości, np. do akcji spółki notowanej na giełdzie. Wartość danej kryptowaluty ustalana jest rynkowo i nierzadko podlega dużym wahaniom, co powoduje, że jest ona raczej przedmiotem inwestycji – by nie rzec spekulacji – niż środkiem płatniczym. Należy przy tym zauważyć, że rynek obrotu kryptowalutami nie jest regulowany i nadzorowany, tak jak rynek obrotu papierami wartościowymi. Ze względu na zastosowanie zaawansowanej kryptografii i tzw. rozproszonego rejestru (blockchain), do autentykacji czy przeniesienia posiadania kryptowalut nie jest potrzebny pośrednik (tak jak ma to miejsce np. przy akcjach). Poza tym kryptowaluty nie mają emitenta, są “wydobywane” poprzez wymagające ogromnych mocy obliczeniowych generowanie kodu kryptograficznego. Reasumując, w przeciwieństwie do e-pieniądza kryptowaluta nie ma stałej wartości wyrażonej w pieniądzu, a wartość ta nie jest gwarantowana przez jakikolwiek podmiot zobowiązany przepisami prawa do odkupu kryptowaluty.

Banki staną się emitentami elektronicznych pieniędzy

Nawiazując do niedawnej decyzji o wydaniu przez KNF pierwszej licencji e-money dla polsko-brytyjskiej firmy fintech Bilon, Emil Radziszewski przyznał także, że banki także są zainteresowane emisją elektronicznego pieniądza:

– Jeżeli wymyślą lub znajdą na rynku model biznesowy, który im się będzie kalkulował, to to uczynią. To, że do tej pory tego nie robią świadczy o tym, że nie dostrzegły jeszcze odpowiednich korzyści.

Dodał on także, że w Polsce nie ma ograniczeń regulacyjnych. Wszystko zależy od tego, czy ktoś dostrzega niszę rynkową i potrafi ją zagospodarować. Prawo nie blokuje rozwoju tego biznesu. Każdy, kto ma pomysł na nowe płatności i potrafi wykazać, że będą one zgodne z regulacjami, bezpieczne dla użytkowników oraz efektywne ekonomicznie i rynkowo, będzie w KNF mile widziany.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułDolar może nadganiać, kurs franka i jena bezpieczną przystanią na Forex
Następny artykułEuro w dół, kurs po 4,29. EUR/PLN będzie kontynuował spadki? [AKTUALIZACJA]
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here