Naga MarketsPrzewodniczący KNF Jacek Jastrzębski podczas Kongresu 5907 i 8 października odbył się Kongres 590. To forum wymiany idei i doświadczeń polskich specjalistów z zakresu biznesu, nauki, polityki i legislacji. Dyskusje panelistów wytyczają nowe kierunki rozwoju mające na celu doprowadzić do wzrostu ekonomicznego i awansu Polski w gospodarczej hierarchii Europy i świata. Na wydarzeniu tym nie mogła zabraknąć oczywiście kwestii związanych z kryptowalutami.


KNF kibicuje technologii blockchain

Podczas panelu „Polskie banki – liderzy technologii” poruszono temat innowacji i kryptowalut. Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski wskazał, że fascynacja innowacjami nie może przysłonić racjonalności. Dodał on także, że w którmkim okresie innowacje byłyby możliwe bez regulacji.

– Tylko czy to byłoby do utrzymania w długim okresie? Po krótkiej fali szybkiego rozwoju mógłby niestety nastąpić szok, wiele osób mogłoby się sparzyć, gdyby doszło do jakiegoś poważnego incydentu. Trzeba mieć świadomość, że ostatecznie chodzi o nasze pieniądze. Rolą regulacji jest, aby rozwój innowacji następował, ale aby był on możliwy do utrzymania w długim okresie i nie niósł za sobą ryzyka podkopania zaufania do innowacji i do systemu finansowego. Zaufanie buduje się latami, a traci w sekundę – wskazał Jastrzębski dodając, że innowacja sama w sobie nie ma sensu, jeśli nie tworzy jakiejś wartości dodanej. To właśnie dlatego KNF kibicuje wybranym projektom wykorzystującym technologię blockchain. Mowa tu oczywiście o projektach, które mają w sobie jakąś wartość, na przykład takim, które będą redukowały koszty czy zwiększały bezpieczeństwo.

KNF zamierza sklasyfikować kryptoaktywa

Przyznał on również, że Urząd Komisji Nadzoru Finansowego nie chce traktować kryptowalut jako reprezentacji innowacji opartej na technologii blockchain. Jego zdaniem trzeba to wyraźnie rozdzielić.

– Nie ukrywam, że nasze podejście do kryptowalut jest dość sceptyczne. Uważam, że kryptowaluty cieszą się atencją, na jaką nie zasługują. Dążymy obecnie do sfinalizowania analiz dotyczących tego, czy w przypadku kryptowalut są obszary, gdzie jest ta wartość dodana. Jeśli te analizy doprowadzą nas do wniosku, że jest jakiś obszar, gdzie jest pewna wartość fundamentalna, której służy i którą tworzy rozwój kryptoaktywów, to w tym zakresie będziemy się starali ten obszar wspierać i promować. Zaś jeśli dojdziemy do wniosku, że tam tej fundamentalnej wartości nie ma, wtedy nie. Jednym z naszych wyzwań w najbliższym czasie jest wypracowanie stanowiska, jeśli chodzi o kryptoaktywa oraz ich sklasyfikowanie – wyjaśniał przewodniczący KNF.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.
 Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułPrognozy Saxo na IV kwartał: Płynność USD – pogorszenie przed poprawą
Następny artykułKursy walut NBP w środę, 9 października. Kurs funta i franka najsilniej w dół, w ich ślady idzie euro i dolar
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here