KNF
Komisja Nadzoru Finansowego jest centralnym organem administracji rządowej, który sprawuje nadzór nad rynkiem finansowym w Polsce. Komisja powołana została na mocy ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym z dnia 21 lipca 2006 roku. Poprzednikiem KNF była Komisja Papierów Wartościowych i Giełd, która działała w latach 1991 – 2006.Nadzór nad działalnością KNF sprawuje Prezes Rady Ministrów.
Oficjalna strona internetowa KNF: https://www.knf.gov.pl/
Lista ostrzeżeń publicznych KNF: https://www.knf.gov.pl/ostrzezenia_publiczne
Skład Komisji KNF
W składzie Komisji zasiada przewodniczący, jego dwóch zastępców oraz pięciu członków. Kadencja Przewodniczącego Komisji trwa 5 lat i jest on powoływany przez prezesa Rady Ministrów RP. Również zastępców powołuje oraz odwołuje prezes Rady Ministrów na wniosek przewodniczącego.
Członkowie Komisji:
- Przedstawiciel ministra właściwego do spraw instytucji finansowych
- Przedstawiciel ministra właściwego do spraw gospodarki
- Przedstawiciel ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego
- Członek Zarządu Narodowego Banku Polskiego delegowany przez Prezesa Narodowego Banku Polskiego
- Przedstawiciel Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
Aktualny, imienny skład komisji dostępny jest na stronie regulatora >>
Lokacja i jurysdykcje KNF
Jurysdykcja Komisji Nadzoru Finansowego obejmuje teren Rzeczpospolitej Polskiej, a jej siedziba mieści się w Warszawie (00-030) przy placu Powstańców Warszawy 1. KNF na mocy porozumień o współpracy i wymianie informacji podejmuje także inicjatywy z regulatorami działającymi na terenie innych krajów.
Komisja i Przewodniczący KNF wykonują zadania przy pomocy Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF). Pracami UKNF kieruje Przewodniczący KNF oraz jego dwaj zastępcy (pozostali członkowie Komisji nie pracują w urzędzie). Pracownicy UKNF nie wchodzą w skład korpusu służby cywilnej.
W ramach udzielonego przez Komisję upoważnienia, Przewodniczący, jego zastępcy oraz wskazani pracownicy UKNF podejmują działania w zakresie właściwości KNF (m.in. postanowienia i decyzje administracyjne). Ustawa wskazuje kategorie spraw, co do których rozstrzygnięcia może wydawać wyłącznie Komisja. Są to m.in. zezwolenia na prowadzenie działalności na rynku finansowym, sankcje administracyjne i inne sprawy o najistotniejszym znaczeniu dla funkcjonowania rynku finansowego.
Cele i główne zadania KNF
Komisja Nadzoru Finansowego sprawuje nadzór nad sektorem bankowym, rynkiem kapitałowym, ubezpieczeniowym, emerytalnym, nadzór nad instytucjami płatniczymi i biurami usług płatniczych, instytucjami pieniądza elektronicznego oraz nad sektorem kas spółdzielczych.
Do zadań Komisji należy ponadto:
- podejmowanie działań służących prawidłowemu funkcjonowaniu rynku finansowego
- podejmowanie działań mających na celu rozwój rynku finansowego i jego konkurencyjności
- podejmowanie działań edukacyjno-informacyjnych w zakresie funkcjonowania rynku finansowego
- udział w przygotowywaniu projektów aktów prawnych w zakresie nadzoru nad rynkiem finansowym
- stwarzanie możliwości polubownego i pojednawczego rozstrzygania sporów między uczestnikami rynku finansowego, w szczególności sporów wynikających ze stosunków umownych między podmiotami podlegającymi nadzorowi Komisji a odbiorcami usług świadczonych przez te podmioty
- wykonywanie innych zadań określonych ustawami.
Wybieraj tylko regulowanych brokerów, by ograniczyć ryzyko w handlu >>
Celem nadzoru nad rynkiem finansowym jest zapewnienie prawidłowego funkcjonowania tego rynku, jego stabilności, bezpieczeństwa oraz przejrzystości, zaufania do rynku finansowego, a także zapewnienie ochrony interesów uczestników tego rynku.
Więcej informacji oraz newsy dotyczące regulatora znajdziesz pod tagiem KNF
[…] Nadzoru Finansowego (KNF) opublikowała 21 stycznia zaktualizowany rejestr “małych instytucji płatniczych” (MIP), […]