Naga MarketsTomasz Rozmus (prezes Toeneo) o aferze BitMarket.pl oraz o regulacjach rynku kryptowalut w Polsce

Zdaniem Tomasza Rozmusa, prezesa polskiej giełdy krytpowalutowej Tokeneo, Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) umywając ręce od sprawy BitMarket.pl i zasłaniając się brakiem regulacji rynkowych nie zjednuje sobie sympatyków. Gość Adama Raka w Comparic24.tv zarzuca wręcz Komisji „ewidentne kłamstwo” w zakresie jej podejścia i stanowiska do uporządkowania kwestii prawnych związanych z cyfrowymi aktywami.


KNF jest na usługach podatników i „powinien pracować dla nas” – Rozmus

Stanowisko Tomasza Rozmusa w sprawie afery związanej z BitMarket.pl oraz podejściem KNFu jest bardzo klarowne. Przyznaje w rozmowie z Adamem Rakiem, że „KNF jest na usługach podatników i powinien pracować dla nas, tym czasem umywa ręce od sprawy”. Prezes Tokeneo z jednej strony rozumie takie podejście regulatora, który nie odpowiada za rynek kryptowalutowy w Polsce, z drugiej nie rozumie jednak, czemu przez ostatnie lata rozwoju branży nie podjęto działań, aby wspomniany rynek podregulować.

W miejscu tym warto przypomnieć, że afera wokół BitMarket.pl rozpoczęła się w nocy z 8 na 9 lipca, kiedy strona giełdy została wyłączona z powodu braku wystarczającej płynności. Kilka tygodni później w mediach pojawiła się informacja, że jeden ze wspólników giełdy, Tobiasz Niemiro, popełnił samobójstwo.

„KNF twierdzi, że BitMarket.pl to nie ich sprawa, gdyż rynek ten nie podlega pod regulacje nadzorcy. W oświadczeniu pojawiła się również informacja, że Komisja czeka na jakąś inicjatywę, kierunek ze strony Ministerstwa sugerujący, że należy zająć się sprawą. KNF ewidentnie kłamie, gdyż były przeprowadzane już inicjatywy przez środowiska traderskie kładące nacisk na to, aby regulator zaczął wreszcie wypracowywać jakieś ramy legislacyjne” – mówi na antenie Comparic24.tv prezes Tokeneo, Tomasz Rozmus.

Z drugiej strony szczerze przyznaje, że przedstawiciele rodzimej branży kryptowalutowej sami nie wiedzą czego chcą. Część środowiska czeka na regulacje, które usystematyzowały by prowadzenie biznesu w tym środowisku, spora grupa jest jednak całkowicie przeciwna takim działaniom twierdząc, że „blockchain należy zostawić w spokoju”.

Prof. Piech celowo „zaczepia” KNF, kładąc nacisk na brak regulacji              

Rozmus odnosił się również do ostatnich wypowiedzi Krzysztofa Piecha, który stoi w wyraźnej opozycji do działań KNFu w zakresie giełdy BitMarket.pl. Na antenie Comparic24.tv profesor Piech stwierdzał: „wydaje mi się, że Komisja się w tym wszystkim pogubiła” odpowiadając na komunikat nadzorcy, w którym zarzucał ekonomiście pomówienia.

„Moim zdaniem działania profesora Piecha są celowe i zaczepne, aby zwrócić uwagę na brak regulacji. W świetle prawa KNF bowiem rzeczywiście nie jest niczemu winien, Komisja nie odpowiada za rynek kryptowalutowy ani za to co działo się z BitMarketem. Słowa profesora Piecha oskarżającego nadzorcę są jednak bardzo mocnym akcentem, który pokazuje skalę problemu występującego w Polsce” – twierdzi Rozmus.

Zdaniem Tomasza Rozmusa kraje w Europie coraz chętniej wprowadzają przepisy regulujące rynek kryptowalutowy lub co najmniej zapowiadają chęć wdrożenia zmian legislacyjnych. Sam KNF natomiast do tej pory nie zajął żadnego stanowiska, a od sprawy BitMarketu umywa ręce – jak stwierdza prezes giełdy Tokeneo.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułBlok po 22 – 14 sierpnia 2019: AUD/USD, GBP/USD
Następny artykuł5 zasad zyskownego tradingu na odwrócenie – Tradeciety
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here