Naga Marketspolskie banknoty 10, 20 i 50 złotych PLNPoniedziałek, 25 lutego 2019 nie jest zbyt dobrym dniem dla Polski. Szwedzki sąd apelacyjny uznał bowiem, że Skarb Państwa będzie musiał zapłącić ponad 650 mln złotych (171 mln USD) odszkodowania funduszowi inwestycyjnemu Abris Capital. Chodzi o kontrowersyjną sprawę wywłaszczenia sprzed 5 lat.


Polacy zapłacą za nadgorliwość KNF

Spór sądowy dotyczy decyzji Komisji Nadzoru Finansowego z 2014 roku kiedy to KNF najpierw odebrała Abrisowi prawo głosu, a później nakazała pozbycie się swoich udziałów w FM Banku (obecnie funkcjonującego jako Nest Bank). Komisja tłumaczyła to “niewypełnianiem zobowiązań inwestorskich”.

Abris z decyzją się nie zgodził i jesienią 2015 roku zwrócił się o rozstrzygnięcie do Trybunału Arbitrażowego przy Izbie Handlowej w Sztokholmie. Mimo to, fundusz zmuszony został w końcu do sprzedaży akcji banku poniżej wartości rynkowej. Szacuje się, że straty spowodowane tą decyzją przekraczają 2 mld złotych. W październiku 2017 roku Trybunał Arbitrażowy przyznał natomiast rację funduszowi i wydał orzeczenie nakazujące Polsce zapłatę 760 mln zł odszkodowania. Skarb Państwa postanowił odwołać się jednak od tej decyzji do Szwedzkiego Sądu Apelacyjnego. Dziś poznaliśmy finał tej jakże kontrowersyjnej sprawy. Niestety, sąd apelacyjny podtrzymał wcześniejszą decyzję Trybunały Arbitrażowego i nakazał uregulowanie odszkodowania.

Skarb Państwa musi więc zapłacić luksemburskiemu funduszowi Abris Capital ponad 171 mln dolarów, powiększone o odsetki oraz koszty i opłaty sądowe (4 mln dolarów). Polska może się jeszcze odwołać do szwedzkiego Sądu Najwyższego. Decyzja SN będzie już jednak prawomocna i ostateczna.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułKurs akcji KGHM wybija się z prawie rocznej konsolidacji, spółka ponad 3% na plusie
Następny artykułKurs euro spada – EUR/GBP z potencjałem korekrty
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here