Naga MarketsLogo KNF
Na razie nie wiadomo, czy kontrowersyjny pomysł KNF przyniósłby więcej pożytku czy szkód

Komisja Nadzoru Finansowego planuje wprowadzić kuratorów do spółek giełdowych. W ocenie urzędu kuratorzy objęliby kontrolą przede wszystkim spółki o rozproszonym akcjonariacie, których pogarszająca się sytuacja finansowa powoduje trudności w zapewnieniu działania organów lub następuje utrata kontaktu ze spółką. Nowy pomysł został pozytywnie odebrany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, natomiast budzi wiele wątpliwości w Stowarzyszeniu Emitentów Giełdowych.


Kurator ochroni inwestorów przed nieuczciwymi spółkami?

lupaPomysł wprowadzenia kuratora do spółek znalazł się w uwagach KNFu do projektu nowelizacji ustawy o ofercie publicznej, który został skierowany do resortu finansów. Jak przekonuje sama instytucja, nowe rozwiązanie miałoby służyć przede wszystkim inwestorom i firmom.

Głównie obejmie ono spółki o znacznie rozproszonym akcjonariacie, których pogarszająca się sytuacja finansowa powoduje trudności w zapewnieniu działania organów lub następuje utrata kontaktu ze spółką. W takich sytuacjach zarówno organ nadzoru, jak i w szczególności akcjonariusze pozbawieni są możliwości uzyskania informacji o sytuacji spółki i jej możliwości dalszego funkcjonowania – informuje KNF.

Zobacz również: Alior sprzedał trefne certyfikaty za 404 mln zł? KNF nałoży ogromną karę na bank?

Poza spółkami o rozproszonym akcjonariacie i w złej kondycji finansowej, kuratorzy mieliby zająć się firmami, które nie wykonują raportów okresowych. W przypadku przypisania kuratora do spółki, firma miałaby 7 dni, aby odwołać się od tej decyzji. Zakres zadań i termin ich wykonania byłby określany przez KNF.

Nowy szef KNF chce zmian

Jacek JastrzębskiProf. Jacek Jastrzębski, który zastąpił Marka Chrzanowskiego na stanowisku szefa Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) chce wprowadzenia licznych zmian strukturalnych w komisji. W jego ocenie powinien powstać departament compliance, który wspomógłby kontrole wewnętrzną urzędu.

– W ciągu kilku tygodni chcę przedstawić zmiany w strukturze Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego. Będą one dość daleko idące. Chciałbym między innymi wzmocnić część technologiczno-informatyczną, gdyż uważam, że te rozwiązania, które są np. w sektorze bankowym, są na wyższym poziomie zaawansowania. Chodzi m.in. o to, aby dział compliance zarządzał występowaniem ewentualnych konfliktów interesów, zapobiegał negatywnym zjawiskom i wspierał funkcję audytu wewnętrznego jako kolejnej linii kontroli – powiedział Jastrzębski w rozmowie z dziennikarzami.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here