Naga MarketsKomisja Nadzoru Finansowego (KNF) podczas 404. posiedzenia, które miało miejsce w dniu 18 września 2018 r. zdecydowała się nałożyć karę na X-Trade Brokers Dom maklerski S.A. (XTB) w wysokości niemal 10 milionów złotych w związku z rzekomymi nieprawidłowościami w realizowaniu zleceń klienckich w latach 2014-2015. XTB w odpowiedzi na zapytanie Comparic.pl stwierdził, że zamierza odwołać się od decyzji.


KNF odnosi się do okresu sprzed 3-4 lat

Jak ustaliła KNF, w okresie od stycznia 2014 roku do maja 2015 roku, broker miał stosować niesymetryczne ustawienie parametru „deviation” w ramach egzekwowanych zleceń klienckich w modelu instant, gdzie występowała gwarancja realizacji zlecenia po cenie w nim zawartej.

Ww. podmiot monitorował odchylenia cenowe zapewniając, aby ceny transakcyjne nie odbiegały znacząco od cen instrumentów bazowych. X-TRADE BROKERS stosował w systemach transakcyjnych niesymetryczne ustawienie parametru deviation, wprowadzając ograniczenie odchylenia ceny z chwili złożenia zlecenia od ceny z momentu realizacji zlecenia, w przypadku zmiany ceny kierunkowo korzystnej dla klienta, natomiast pozostawił bez ograniczeń odchylenie ceny ze zlecenia od ceny z momentu realizacji zlecenia, w przypadku zmiany ceny danego waloru na niekorzyść klienta” – informuje KNF w komunikacie.

Dodatkowo Komisja ustaliła, że dom maklerski miał rzekomo nie informować klientów o dokładnym sposobie świadczenia usług wykonywania zleceń w modelu instant, w zakresie stosowania parametru deviation.

„Ponadto w odniesieniu do określonej kategorii klientów podlegających obserwacji przez Dział Tradingu, jako narzędzie służące dodatkowej weryfikacji ceny w złożonych przez nich zleceniach X-TRADE BROKERS stosował ustawiony na jednej z platform transakcyjnych tzw. parametr delay, powodujący w praktyce wstrzymywanie egzekucji zleceń takich klientów na czas określony tym parametrem wyrażony w milisekundach” – dodaje Komisja.

Portal Comparic.pl skierował prośbę o komentarz do przedstawicieli XTB. Zarząd spółki stwierdził, że zamierza odwołać się od decyzji nadzorcy kierującym się dobrym interesem klientów: W odniesieniu do Komunikatu z 404. posiedzenia Komisji Nadzoru Finansowego w dniu 18 września 2018 r. Zarząd XTB w pełni podtrzymuje swoje wcześniejsze stanowisko i nie znajduje żadnych podstaw do zastrzeżeń dotyczących sposobu działalności spółki”

“W toku postępowania przed KNF, Zarząd przekazał nadzorcy obszerne wyjaśnienia oraz ekspertyzy prawne i ilościowe niezależnych podmiotów, które potwierdzają, że stosowanie przez XTB mechanizmu niesymetrycznej dewiacji nie naruszyło zasady działania w najlepiej pojętym interesie klientów oraz nie miało wpływu na wyniki transakcyjne klientów.  Uwagi KNF do firmy XTB odnośnie stosowania tego mechanizmu dotyczą działalności od stycznia 2014 r. do maja 2015 r. Wytyczną dotyczącą konieczności stosowania symetrycznej dewiacji, KNF wydała w maju 2016 r., prawie rok po tym, jak spółka dokonała samodzielnie zmiany w swoich systemach IT” – poinformował Zarząd XTB w komentarzu do decyzji.

Pierwsze oskarżenia pojawiły się w zeszłym roku

Pierwsze oskarżenia dotyczące działania na szkodę klientów pojawiły się jeszcze w listopadzie 2017 roku, co miało doprowadzić do strat na poziomie od 8 do 23,5 mln zł. Jednym z oskarżeń podnoszonych niemal rok temu było właśnie stosowanie niesymetrycznego parametru w modelu egzekucji zleceń. Zarząd XTB komentował ówcześnie dla portalu Comparic.pl, że nie zgadza się z uwagami KNFu:

„Złożyliśmy do Komisji obszerne zastrzeżenia merytoryczne i prawne oraz szczegółowe analizy wskazując bezpodstawność uwag  w protokole po kontroli. Wszystkie zalecenia Komisji wdrożyliśmy niezwłocznie, podtrzymując jednak w całości nasze zastrzeżenia do protokołu po kontroli KNF”można było przeczytać w artykule z listopada 2017.

Akcje XTB najniżej od lutego 2018 roku

Po opublikowaniu przez KNF decyzji co do nałożenia kary notowania XTB na Książęcej testowały tuż przed końcem sesji pułap pięciu złotych za jedną akcję, co jest najniższym poziomem od początku lutego bieżącego roku. Przed zamknięciem sesji większość strat została jednak odkupiona:

XTB D1

Wiele wskazuje na to, że akcje XTB utrzymują dolną bandę konsolidacji trwającej od ponad pół roku.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułKomentarz giełdowy – rynki w górę po ogłoszeniu taryf celnych
Następny artykułMcAfee: Blockchain jest prawdą, a prawda i regulacje nie mogą współistnieć
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here