Naga MarketsJens Weidmann nie jest sympatykiem działań ECB
Jens Weidmann nie jest sympatykiem działań ECB

Członek ECB, będący jednocześnie prezydentem Deutsche Bundesbanku – Jens Weidmann – zachęcał wczoraj przedstawicieli rządów strefy euro do dalszego wprowadzenia reform strukturalnych stwierdzając, że działania banków centralnych do tej pory okazały się nieskuteczne w walce z kryzysem zadłużeniowym.

Przemawiając do przedsiębiorców w niemieckim Bielefeld, Weidmann dał jasno do zrozumienia, że część działań ze strony ECB doszła do granic „możliwości mandatowych banku”, opisując je jako „kontrowersyjne”. Chodziło mu między innymi o decyzję związaną z podjęciem skupu ABS*.„Kluczem do przynoszącego ciągłe i widoczne efekty procesu wychodzenia z kryzysu są politycy, nie banki centralne” – mówił pochodzący z Niemiec członek ECB.

Obecny proces luzowania polityki monetarnej w strefie euro sprawi jedynie, że rządy po raz kolejny odłożą w czasie próby przeforsowani reform strukturalnych.

„Najnowsze narzędzia przynoszą takie same efekty jak leki przeciwbólowe. Może i walczą z objawami jednak całkowicie pomijają to co najważniejsze, a mianowicie przyczynę” – stwierdził Weidmann. „Co gorsza, posiadają skutki uboczne”.

Członek Komitetu ECB jako przykład podał Francję oraz Włochy nazywając je „problematycznymi dziećmi całej eurozony”. Bez ogródek ostrzegał, że niewypełnienie przez Komisję Europejską groźby dotyczącej odrzucenia francuskiego budżetu zdecydowanie zaszkodzi wiarygodności paktu fiskalnego Unii Europejskiej.

Konflikt na linii Wedimann-Draghi narasta. Zdaniem prezesa ECB prezydent Bundesbanku jest człowiekiem "wszystko na nie"
Konflikt na linii Wedimann-Draghi narasta

Jak widać relacje pomiędzy Weidmannem i pozostałymi ekonomistami ECB po raz kolejny znalazły się na negatywnych torach. Jak w niedzielę poinformowały media naszych zachodnich sąsiadów, prezydent banku centralnego Mario Draghi nazwał szefa Budensbanku „nein zu allem” (wszystko na nie).

*ABS Papiery wartościowe zabezpieczone aktywami (ang. Asset-backed securities, ABS) – instrumenty dłużne z zabezpieczeniem w formie wyodrębnionej (stałej lub zmiennej) puli aktywów finansowych, które w określonym czasie przekształcają się w środki pieniężne. Dodatkową gwarancją obsługi i terminowego przekazania przychodu z tytułu papieru wartościowego mogą być prawa lub inne aktywa

invest


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here