Naga MarketsDolar amerykański (USD) kontynuuje umocnienie względem swoich rywali, a w szczególności w stosunku do polskiego złotego (PLN). Para walutowa USD/PLN silnie wzrasta piątą sesję z rzędu docierając we wtorek do ważnego poziomu oporu 4,10 zł, najwyższego od maja 2020 r. Czy presja na dalszy wzrost USD/PLN ma szansę się utrzymać do końca roku?

  • Grudniowa podwyżka stóp procentowych przez RPP jest wysoce prawdopodobna
  • Fatalna komunikacja NBP z rynkiem to ważna przyczyna słabości krajowej waluty
  • Pogarszające się saldo bilansu płatniczego Polski to również czynnik przemawiający za osłabieniem złotego
  • Partnerem artykułu jest Interactive Brokers, sprawdź ofertę już teraz

Fatalna seria strat złotówki. Kurs USD/PLN pnie się w górę

Ostatnio usłyszeliśmy z ust prezesa NBP, Adam Glapińskiego, że grudniowa podwyżka stóp procentowych jest prawdopodobna, co wpisuje się w rynkowe oczekiwania.Rynek stopy procentowej w USA spekuluje ostatnio odnośnie tego, że Fed będzie musiał szybciej podnieść stopy, a ponieważ temat taki w strefie euro niemal kompletnie nie istnieje (rynek próbował takich spekulacji, ale zostały one „ucięte” przez EBC) dolar zyskuje wobec euro. Historycznie zazwyczaj gdy mamy osłabienie euro wobec dolara, złoty traci wobec amerykańskiej waluty jeszcze bardziej i tak właśnie dzieje się w ostatnich dniach.

Fatalna komunikacja NBP z rynkiem to ważna przyczyna słabości krajowej waluty. W efekcie rynek nie tylko ma wątpliwości jaka finalnie będzie odpowiedź banku centralnego na szybującą i najwyższą od 20 lat inflację w Polsce, ale dodatkowo niektórzy jego uczestnicy obawiają się, że przed końcem roku bankowi nie będzie zależało na jakimkolwiek wsparciu rodzimej waluty, bo bardziej będzie zależało na wypracowaniu wysokiego zysku za rok 2021.

Pogarszające się saldo bilansu płatniczego Polski to następny czynnik przemawiający za osłabieniem złotego. Takim czynnikiem jest również konflikt o praworządność na linii Warszawa-Bruksela. Konflikt ten niesie realne zagrożenie, jeżeli nawet nie wstrzymania, to opóźnienia napływu środków europejskich do Polski, co podobnie jak wysoka inflacja, zagraża wzrostowi gospodarczemu.

Złoty mocno traci i para USDPLN osiąga poziom 4,10, pierwszy raz od maja zeszłego roku. Patrząc na dłuższą historię, poziom ten był przekroczony na dłużej jedynie w 2016 oraz 2017 roku. Perspektywy stóp procentowych są raczej niejasne, ze względu na skomplikowaną komunikację banku centralnego w Polsce. Dzisiaj mogliśmy usłyszeć członka RPP, Eugeniusza Gatnara, który mówi o co najmniej dwóch podwyżkach o 50 pb w najbliższym czasie. Warto jednak pamiętać, że jest to jeden z bardziej jastrzębich członków Rady, więc może nie odzwierciedlać szerokiego konsensusu – napisano w raporcie XTB.

Przenieś swój trading na kolejny poziom razem z brokerem Interactive Brokers. Skorzystaj z oferty inwestowania w akcje:

CHCĘ INWESTOWAĆ Z INTERACTIVE BROKERS

Kurs dolara (USD) najwyżej od maja 2020 r.

Notowania pary walutowej USD/PLN zdołały naruszyć we wtorek okrągły poziom 4,10, który po raz ostatni był odnotowany 26 maja 2020 r. Presja na dalsze wzrosty utrzymuje się, a kupujący mają otwartą drogę w rejon zeszłorocznego maksimum 4,3083. Z drugiej strony, jeśli opór 4,10 nie zostanie trwale przebity może dojść do korekty spadkowej w rejon psychologicznego poziomu wsparcia 4,00.

Kurs USDPLN na interwale tygodniowym, tradingview
Kurs USDPLN na interwale tygodniowym, tradingview

Zobacz również:

Sponsorem publikacji jest Interactive Brokers CE. Spółka Interactive Brokers Central Europe Zrt. (IBCE) jest regulowana przez MNB. IBCE nie ponosi odpowiedzialności za treść tego artykułu. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty Twojego kapitału. Niektóre produkty finansowe nie są odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Klienci powinni zapoznać się z odpowiednimi ostrzeżeniami o ryzyku przed inwestowaniem.Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here