Naga MarketsPoniedziałek przynosi dużą nerwowość na rynkach finansowych, co skutkuje umocnieniem dolara na szerokim rynku. Co z kursem złotego, euro, funta i franka? Zapraszamy na kolejny odcinek Świata walut Marka Rogalskiego – głównego analityka walutowego Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska. Jest to program z którego dowiesz się o wszystkich najważniejszych wydarzeniach, które miały wpływ na rynek walut, a także poznasz najaktualniejsze dane. Wejdź i dowiedz się co się dzieje w Świecie Walut aby być na bieżąco!Kurs euro i dolara (EUR/USD) – przy 1,17

Poniedziałek przynosi dużą nerwowość na rynkach finansowych, co skutkuje umocnieniem dolara na szerokim rynku, z tego wyłamuje się tylko jen, chociaż ważne dla USDJPY rentowności amerykańskich obligacji pozostają stabilne wokół 1,35 proc. (10-letnie).

Może być to efekt zamknięcia sporej części rynków w Azji, w tym Japonii. Funkcjonujący dzisiaj rynek giełdowy w HongKongu zalicza natomiast spore spadki, ciągnąc za sobą inne (australijski ASX spada o ponad 2 proc.). Kiepskie nastroje są widoczne też w Europie, czy w przypadku kontraktów na amerykańskie indeksy – powiedział analityk BOŚ.

Wszystkiemu winne są obawy o kondycję chińskiego dewelopera Evergrande, który chyli się ku bankructwu i według niektórych może stać się chińskim Lehman Brothers wywołując falę tsunami na rynkach finansowych, szczególnie lokalnych w Azji. Dług Evergrande to ponad 300 mld USD, który najpewniej zostanie zrestrukturyzowany, co jednak będzie oznaczać spore straty dla wierzycieli, którymi były nie tylko lokalne chińskie instytucje, ale i też zachodnie banki inwestycyjne.

W najbliższy czwartek zapadają dwie serie wyemitowanych przez Evergrande obligacji, które powinny zostać wykupione. Z kolei dzisiaj część wierzycieli powinna otrzymać należne im odsetki. Na rynku aż huczy od plotek, że deweloper może zbankrutować jeszcze w tym tygodniu, a chińskie władze nie planują formy wsparcia w postaci bailoutu. Sentyment na rynkach poza Evergrande psują też doniesienia o możliwym użyciu „narzędzi rynkowych” w celu stabilizacji cen surowców – słowa te padły ze strony przedstawiciela chińskiego rządu, a może tu chodzić o uwolnienie części strategicznych rezerw – dodał.

W tle Evergrande mamy też posiedzenie FED – to w najbliższą środę. Po serii dobrych danych z USA za sierpień i wrzesień, jakie poznaliśmy w ubiegłym tygodniu, wzrosły oczekiwania, że Rezerwa Federalna będzie bardziej zdecydowana zapowiedzieć rychły tapering, czyli ograniczenia w gigantycznym skupie aktywów. Wrześniowe, kwartalne posiedzenie to też czas publikacji zaktualizowanych prognoz makroekonomicznych, w tym oczekiwań członków FED, co do kształtowania się stóp procentowych w przyszłości (tu najpewniej jeszcze bardziej podbite zostaną oczekiwania, co do zacieśnienia w 2023 r.).

Kluczowe będzie jednak to, co znajdzie się w komunikacie, oraz konferencja prasowa Jerome Powella. Czy szef FED po raz kolejny uratuje rynkowe byki z opresji, powtarzając swoje „gołębie” argumenty za brakiem potrzeby szybkich zmian w polityce monetarnej? Zobaczymy. W każdym razie środa – FED i czwartek – wykup części obligacji przez Evergrande, mogą stać się punktami zwrotnymi tygodnia – podsumował.

invest

Zobacz również inne audycje:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs amica | usd/pln prognoza | intercars akcje | kernel akcje prognozy | dax giełda | wykres dax | dax kurs |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here