whitebit

Dolar amerykański (USD), będący zdecydowanym liderem wśród walut od początku 2024 roku, może zmierzać w przeciwnym kierunku z powodu czterech kluczowych czynników, zgodnie z analizą ekonomistów z Bank of America. Jego indeks (DXY) konsoliduje na początku nowego tygodnia w okolicach poziomu 104,00.

Trudny okres przed dolarem. 4 powody jego potencjalnej słabości

  • Gołębi Fed wyprzedzi inne banki centralne

Prognozy wskazują, że Rezerwa Federalna (Fed) może być jednym z pierwszych banków centralnych w grupie G10, który zdecyduje się na obniżenie stóp procentowych. Taka decyzja w ocenie strategów podważyłaby dotychczasową przewagę dolara amerykańskiego.  • Większa redukcja amerykańskich stóp procentowych

Względnie wyższy punkt startowy amerykańskich stóp procentowych sprawia, że ich ewentualne obniżenie może znacząco zmniejszyć różnice w stopach procentowych między dolarem, a innymi walutami. To z kolei zmniejszyłoby atrakcyjność „greenbacka”.


Przenieś swój trading na kolejny poziom razem z brokerem Interactive Brokers. Handluj akcjami i funduszami ETF na całym świecie z jednego konta.

Sprawdź ofertę Interactive Brokers

Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>Dalsza część artykułu pod filmem
  • Przewartościowanie dolara amerykańskiego

Obecnie dolar amerykański jest jedną z najbardziej przewartościowanych walut w grupie G10. To przewartościowanie zdaniem ekspertów zwiększa wrażliwość dolara na zmiany w otoczeniu rynkowym, zwłaszcza jeśli chodzi o ewentualne cięcia stóp procentowych.

  • Niższe stopy procentowe i globalny apetyt na ryzyko

Zazwyczaj obniżenie stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych przyczynia się do zwiększenia globalnego apetytu na ryzyko. Jest to zjawisko korzystne dla walut innych niż USD, co może doprowadzić do osłabienia dolara w stosunku do innych walut światowych.

Kurs DXY na interwale dziennym, tradingview
Kurs DXY na interwale dziennym, tradingview

Analiza Bank of America wskazuje, że obecna przewaga dolara amerykańskiego może ulec odwróceniu, szczególnie w kontekście ewentualnych działań Fed. Wzrost atrakcyjności innych walut w wyniku zmian w polityce pieniężnej może wpłynąć na globalny krajobraz walutowy. Inwestorzy i obserwatorzy rynków będą uważnie śledzić rozwój sytuacji, aby dostosować swoje strategie w zmiennym środowisku rynkowym.

Sponsorem publikacji jest Interactive Brokers CE. Spółka Interactive Brokers Central Europe Zrt. (IBCE) jest regulowana przez MNB. IBCE nie ponosi odpowiedzialności za treść tego artykułu. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty Twojego kapitału. Niektóre produkty finansowe nie są odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Klienci powinni zapoznać się z odpowiednimi ostrzeżeniami o ryzyku przed inwestowaniem.

Zobacz również:Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>Conotoxia


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>
  • Powiązane zagadnienia:
Zajmuje się rynkiem walut oraz surowców. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.