Naga Markets

Inwestowanie niejedno ma imię. W okresie wysokiej inflacji, coraz więcej osób stara się szukać okazji na ratowanie kapitału. Jedną z dróg jest spojrzenie w kierunku inwestycji alternatywnych, a wśród nich ciekawą opcją okazuje się lokowanie kapitału w… klockach LEGO. Jak wynika z badania “Lego – the Toy of Smart Investors“, przeprowadzonego na danych z lat 1987-2015, przeciętny zestaw LEGO zapewnił w tym okresie stopę zwrotu na poziomie 11%. To więcej niż inwestycja w złoto czy amerykańskie akcje!

LEGO jako forma inwestycji

Kolekcjonowanie klocków LEGO może przynieść całkiem pokaźną stopę zwrotu. Jak pokazuje badanie opublikowane na łamach czasopisma “Research in International Business and Finance”, w latach 1987-2015 inwestycja w zestaw LEGO zapewniła przeciętną stopę zwrotu na poziomie około 11% rocznie. To więcej niż złoto czy amerykański indeks S&P 500!

Jak to możliwe? Cóż, zestawy LEGO to nic innego jak towar, który charakteryzuje się jasno ograniczoną ilością. Po tym, gdy produkcja danego “setu” zostanie zakończona, z czasem ilość zestawów w obiegu maleje. Kolejne pudełka znikają w wyprzedażach, kolekcjonerzy wykupują stare egzemplarze, budujący duże makiety poszukują wycofanych zestawów.

Oznacza to, że zestawy kolekcjonerskie produkowane w krótkich seriach stają się coraz rzadsze i przez to ich cena wzrasta w myśl rynkowego prawa popytu i podaży.

Zestaw zestawowi nie jest równy. Kluczowy jest stan pudełka

Gdzie jest haczyk? Aby zestaw LEGO stabilnie zwiększał swoją wartość, wymagane są nienaganne warunki przechowywania, a pudełko musi być w idealnym stanie. Każde załamanie, rysa, dziurka czy naderwanie potencjalnie zmniejsza wartość. Rzecz jasna, otworzenie pudełka w celu sprawdzenia zawartości zupełnie nie wchodzi w grę.

Należy zatem powstrzymać swoją pokusę i chronić zestaw przed czworonogami, dziećmi lub przypadkowymi uszkodzeniami. Istotna jest także m.in. ochrona przed promieniowaniem UV, które wytrawia barwniki, przez co opakowanie płowieje, a także wilgocią, która może spowodować powstanie pleśni.

Jakie zestawy LEGO są pożądane?

Nie każdy zestaw LEGO zyskuje na wartości. Niektóre tracą: inwestowanie zawsze związane jest z ryzykiem. Trudno także przewidzieć, jaki zestaw stanie się droższy w przyszłości. Są jednak pewne cechy, które mogą sugerować, że tak się stanie.

Przede wszystkim warto zwrócić się w kierunku konkretnych nisz czy serii. Popularną opcją są zestawy tematyczne, np. Star Wars, Harry Potter, Lord of the Rings, ale także serie takie jak “Architecture”. Ceny zestawów tematycznych poświęconych słynnym budynkom, popularnym filmom czy sezonowym świętom mają tendencję do największego wzrostu na rynku wtórnym.

XTB
Wzrost wartości LEGO na przykładzie zestawów przedstawiających Wieżę Eiffla. Wycofany w 2009 roku zestaw osiągnął przez 13 lat przeciętną roczną stopę zwrotu na poziomie blisko 10%! Źródło: brickeconomy.com

Najbardziej atrakcyjna kategoria obejmuje zestawy, które zostały wydane w limitowanych edycjach lub rozdawane na imprezach promocyjnych: rzadkość zwiększa ich wartość z perspektywy kolekcjonerów.

Ograniczenie podaży jest kluczowym elementem w przypadku dóbr kolekcjonerskich. Istotne jest to, jak duży był nakład i czy możliwa jest reedycja. Często okazuje się, że inwestycja była nietrafiona z uwagi na to, że firma LEGO zadecydowała o wznowieniu zestawu bądź wypuszczeniu tylko nieznacznie zmienionej serii.

Przykład? Zestaw 21309 rakiety Saturn V produkowany w latach 2017-2019 został niemal natychmiast wznowiony jako 92176, co sprawiło, że 21309 “trzyma” swoją cenę katalogową z momentu wycofania. Został on jednak wycofany w ostatnich tygodniach, więc jego cena może wzrosnąć w kolejnych miesiącach.

Warto także zwrócić uwagę na to, jak prawdopodobne będzie to, że zestaw będzie pożądany w przyszłości. Pytania, jakie należy zadać to np.: czy zestaw posiada unikatowe figurki? Czy możliwe jest wypuszczenie podobnego zestawu za kilka lat? Czy ta tematyka będzie wciąż popularna? Oczywiście, to tylko niektóre z czynników.

Błąd, grupa nie istnieje! Sprawdź składnię! (ID: 223)

Nostalgia: dorośli chcą powrócić do LEGO z dzieciństwa

LEGO przemawia nie tylko do dzieci i kolekcjonerów. Przy tak dużej liczbie dorosłych fanów duńskich klocków prawdopodobnym jest to, że ludzie są skłonni wydać więcej, aby zdobyć zestaw, który chcieli mieć jako dziecko, ale nie mogli sobie na niego pozwolić.

Wokół LEGO powstało spore środowisko kolekcjonerów. W Polsce nie brakuje grup facebookowych, a popularność zyskuje strona “promoklocki.pl”, gdzie szukać można promocji i okazji zakupowych. Dość powszechny jest także handel wtórny na OLX.

Sądzić można, że kolekcjonowanie zestawów LEGO to trend typowo zachodni. Na myśl przychodzić może stereotyp amerykańskiego “nerda”, który przekształcił swoją sypialnię na rzędy szaf wypełnione figurkami i pudełkami. Okazuje się jednak, że “zachodnie” ceny są respektowane także w Polsce.

Ceny wycofanych zestawów śledzić można np. na stronie Brick Economy, gdzie dostępne są liczne informacje o składzie zestawu, a także notowania cen na wykresie czasowym. To podobnie, jak w przypadku giełdy akcyjnej, choć ujednoliconego rynku dla LEGO w zasadzie nie ma.

Należy także pamiętać o tym, że budowanie z klocków LEGO to przede wszystkim forma zabawy. To wciąż towar o charakterze użytkowym, a inwestowanie wiąże się z możliwością utraty kapitału.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułJak inwestować w branżę Web 3.0? Odpowiada Łukasz Szymański Founder i CEO Tokenomia.pro
Następny artykułOdczyt ADP pokazuje spory wzrost zatrudnienia! Dolar zaciera ręce
Redaktor Comparic24.tv oraz Comparic.pl. Autor publikacji naukowych ekonomii oraz organizator wydarzeń ekonomicznych, m.in. corocznego Kongresu Invest Cuffs. Przedsiębiorca, z rynkami związany od 2017 roku. Ceni inwestowanie w wartość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here