Naga Marketsmoney, pieniądze, ComparicUjemne stopy depozytowe narzucone przez Europejski Bank Centralny (EBC) przed 5 laty teraz zaczynają odbijać się czkawką mniejszym klientom niemieckich banków. Niektóre z nich zaczęły obciążać klientów negatywnym oprocentowaniem już od najmniejszych kwot na kontach oszczędnościowych.

We wrześniu br. EBC obniżył stopę depozytową do -0,5% z -0,4% jaka obowiązywała wcześniej.  Coraz mniejsze możliwości rekompensowania kosztów opłat wprowadzanych przez EBC doprowadzają do tego, że banki zaczynają szukać możliwości ich pokrycia z pieniędzy klientów.

Ujemne odsetki od depozytów

Jak dotąd, ujemne odsetki od depozytów klientów, niemieckie banki stosowały jedynie dla posiadaczy kont z kwotą powyżej 100 tysięcy euro. Jednakże obecnie widać powoli zmianę tego trendu, pożyczkodawca z Monachium planuje bowiem wprowadzić oprocentowanie -0,5% od oszczędności na niektórych nowych rachunkach bez limitu kwotowego. Podobnym torem zamierzają iść także inne banki.

Obywateli Niemiec cechuje rozwinięta kultura oszczędzania, gdzie stopa oszczędności jest niemal dwukrotnie wyższa od średniej w strefie euro. Stą też banki ostrożnie podchodzą do obarczania klientów opłatami za trzymanie oszczędności z uwagi na obawy o utratę reputacji.

Zobacz też: Największe kryptowaluty potaniały w listopadzie o ponad 20%. Znaczny zysk Tezos (XTZ)

Opłaty od depozytów mogą nie zostać przerzucone na aktualnych klientów, którzy współpracują dłużej ze swoim bankiem. Bardziej prawdopodobne jest ich wprowadzenie dla nowych klientów. Według Isabel Schnabel, profesor na uniwersytecie w Bonn, byłoby to “sygnałem dla nowych klientów, że bank nie potrzebuje żadnych dodatkowych depozytów”.

Szukasz regulowanego brokera (ASIC oraz CySEC) z niskimi spreadami? Być może oferta brokera Royal jest właśnie dla Ciebie! Spready od 0-pipsów i ponad 125 instrumentów>>tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here