Naga MarketsKlienci firmy Ledger, która oferuje portfele sprzętowe, zauważają ostatnio gwałtowny wzrostu liczby prób phishingu. Ponoć stracili już łącznie ok. 1,1 miliona tokenów XRP. Powodem jest jednak fałszywa strona www, a nie sam portfel na tokeny.

  • Użytkownicy portfeli sprzętowych Ledger stracili łącznie ponad 1 mln XRP.
  • Powodem jest strona phishingowa, która pomagała hakerom kraść kryptowaluty.

Klienci Ledger tracą XRP

Liczba prób phishingu i oszustw wymierzonych w właścicieli portfeli Ledger jest coraz większa. Hakerom udało się teraz ukraść łącznie ponad 1 mln XRP.

Hakerzy wykorzystali phishingowy e-mail, który kierował użytkowników do fałszywej wersji witryny Ledger. Na stronie ofiary były oszukiwane i pobierały złośliwe oprogramowanie udające aktualizację zabezpieczeń. Niestety w ten sposób traciły swoje środki, bowiem hakerzy wysyłali je na swoje adresy.

Według witryny xrplorer, prowadzonej przez społeczność kryptowalut, XRP uzyskane w wyniku oszustwa zostało wysłane na giełdę Bittrex, ale ta „nie była w stanie przejąć [XRP] na czas”.

To nie koniec. Podobny e-mail phishingowy, który wydawał się być wysyłany z oficjalnego konta „Team Ripple”, przekierowywał zaś użytkowników Ledgera na inną www, która “rozdaje gratisy XRP adresom z białej listy”, wszystko w ramach „Programu wsparcia społeczności”. Proces rejestracji obejmuje wpisanie klucza prywatnego, co jest jednoznaczne z oddaniem tokenów złodziejom.

Uwaga na hakerów!

W e-mailu do klientów wysłanym 29 lipca tego roku Ledger przyznał, że padł ofiarą naruszenia systemu bezpieczeństwa danych. Przejęto wtedy ponoć dane osobowe 9500 klientów. Jak widać, hakerzy wykorzystują teraz te informacje w dość kreatywny sposób.

Pomysł wyłudzania danych dot. portfeli kryptowalut za pośrednictwem adresów URL nie jest nowy. W 2018 roku oszuści założyli fałszywą witrynę Binance, wraz z certyfikatem SSL. Jednak niektórzy użytkownicy zauważyli, że „n” zostało zastąpione wersją, która zawierała kropkę nad tą literą.

Z kolei w marcu twórcom fałszywego rozszerzenia Google Chrome dla Ledgera udało się ukraść 1,4 mln XRP w niecały miesiąc.

Autor poleca też:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here