Naga MarketsKlienci detaliczni płacą średnio 40% więcej niż instytucjonalni - zauważa ESMA w raporcieEuropejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), unijny organ nadzoru rynku papierów wartościowych, opublikował swoje trzecie roczne sprawozdanie statystyczne dotyczące kosztów i wyników detalicznych produktów inwestycyjnych w Unii Europejskiej (UE).

  • ESMA wskazuje na wysokie koszty produktów inwestycyjnych
  • Inwestorzy detaliczni płacą znacznie więcej od instytucjonalnych
  • Ekspozycja na wyższe ryzyko pociągała za sobą wyższe koszty

Wysokie koszty dla klientów detalicznych

W raporcie ESMA stwierdza, że ​​koszty inwestowania w kluczowe produkty finansowe, takie jak fundusze UCITS, detaliczne fundusze alternatywne i strukturyzowane produkty inwestycyjne (SRP) pozostają wysokie i zmniejszają wynik inwestycyjny dla inwestorów końcowych.

Te artykuły również Cię zainteresują
Raport ujawnia, że koszty UCITS tylko nieznacznie spadły z biegiem czasu. W przypadku inwestycji jednorocznych wyniosły one 1,4% w 2019 r. w porównaniu do średnio 1,5% w 2018 r. we wszystkich klasach aktywów.

Średnie wyniki brutto funduszu UCITS zależą od zmian rynkowych i znacznie się zmieniają w czasie. W 2019 r. Wyniósł 7,7%, podczas gdy w 2018 r. Osiągnął nie więcej niż +0,2% przy jednorocznej inwestycji. Zwróćmy uwagę, że wpływ Covid-19 na rynek przypada poza okresem raportowania.

Klienci detaliczni płacą średnio około 40% więcej niż inwestorzy instytucjonalni we wszystkich klasach aktywów. Dziesięcioletnia inwestycja w wysokości 10 000 EUR w portfel składający się z akcji, obligacji i funduszy mieszanych przyniosła wartość brutto około 21 800 EUR i 18 600 EUR po uwzględnieniu kosztów. Inwestor pokrył koszty w wysokości około 3200 euro.

Jeśli chodzi o ryzyko, w raporcie stwierdzono, że ekspozycja na wyższe ryzyko pociągała za sobą wyższe koszty niezależnie od klasy aktywów.

fpmarkets

Porównywalność między państwami członkowskimi jest ograniczona. Nadal utrzymywały się problemy z heterogenicznością i dostępnością danych, a także brak harmonizacji w przepisach krajowych.

Raport ESMA ma na celu ułatwienie zwiększenia udziału inwestorów detalicznych w rynkach kapitałowych poprzez dostarczenie spójnych ogólnounijnych informacji na temat kosztów i wyników produktów inwestycyjnych dla detalistów.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: pgnig akcje | giełda nasdaq | dax30 | kursy kryptowalut wykres | kurs bitcoin | złotówka kurs |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here