Naga MarketsKIR: zapraszamy do budowania z nami piaskownicy technologicznejKIR, projekt powołany z inicjatywy Narodowego Banku Polskiego, Związku Banków Polskich i 16 banków komercyjnych, ogłosił wczoraj, że startuje z piaskownicą technologiczną. Zaprasza do współpracy startupy.

  • KIR startuje z piaskownicą regulacyjną, w ramach której chce współpracować ze startupami z rynku blockchaina.
  • Projekt powstał dzięki IBM, Chmury Krajowej, PKO Banku Polskiego, Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego oraz fundacji Fintech Poland.

KIR: zapraszamy do współpracy

Jak twierdzi KIR, każda firma “zainteresowana rozwijaniem usług opartych na technologii blockchain, może zgłosić się do udziału w pierwszej w Polsce piaskownicy technologicznej, aby przetestować swoje pomysły w warunkach bezpiecznego i wydajnego środowiska produkcyjnego.” Wiadomo, że nowa platforma technologiczna jest uruchomiona dzięki współpracy KIR, IBM, Chmury Krajowej, PKO Banku Polskiego, Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego oraz fundacji Fintech Poland.

Te artykuły również Cię zainteresują
“Piaskownica blockchain skierowana jest do firm, w tym startupów, które chcą rozwijać produkty lub usługi oparte na technologii blockchain lecz nie dysponują odpowiednim środowiskiem testowym. Projekt umożliwi obniżenie kosztów technicznych i operacyjnych na etapie opracowywania nowych rozwiązań oraz pozwoli na przeprowadzanie testów weryfikujących ich jakość i wydajność, a także ułatwi dostęp do konsultacji z zakresu regulacji prawnych. To pionierskie przedsięwzięcie może zwiększyć innowacyjność naszego rynku poprzez zminimalizowanie bariery wejścia dla awangardy firm gotowych do budowania swojej oferty w oparciu o technologię blockchain”

– czytamy w komunikacie na stronie projektu.

– Blockchain ma ogromny potencjał – już teraz jest wykorzystywany komercyjnie przez banki w formie tzw. trwałego nośnika. Uruchomienie piaskownicy blockchain jest ważnym krokiem do stworzenia standardu, który pozwoli przyspieszyć wdrażanie innowacji na naszym rynku. Naszym celem jest pomoc w wykorzystywaniu technologii na tyle uniwersalnych, że pozwolą rozwijać innowacyjne rozwiązania gotowe do wdrożenia praktycznie w każdej branży – mówi Piotr Alicki, Prezes Zarządu KIR.

 Tak szerokie grono partnerów, z różnorodnymi i bardzo silnymi kompetencjami umożliwia sprawne zarządzanie projektem i jego dalszy rozwój. Dzięki temu, w ramach naszej platformy blockchain, uczestnicy będą mogli nie tylko przetestować swoje rozwiązania w przyjaznym i bezpiecznym środowisku programistycznym, ale również uzyskać bezcenne wsparcie praktyków z każdego kluczowego obszaru – dodaje Jarosław Szymczuk, Prezes Zarządu IBM Polska.

Podobnego zdania jest Adam Marciniak, Wiceprezes Zarządu PKO Banku Polskiego.

 Wypracowanie kolejnych użytecznych i powszechnie stosowanych rozwiązań opartych o blockchain jest jedynie kwestią czasu. Będąc liderem polskiego sektora finansowego, zaangażowaliśmy się w budowę usługi trwałego nośnika opartej o tę technologię i w ciągu dwóch lat zaoszczędziliśmy blisko 20 mln zł. Poszukując kolejnych praktycznych zastosowań, uruchamiamy piaskownicę, w ramach której młode firmy współpracujące z PKO Bankiem Polskim będą mogły skorzystać z nieodpłatnych zasobów chmurowych i wsparcia biznesowego. Głęboko wierzę, że nowe technologie są podstawą współczesnego i nowoczesnego biznesu – mówi.

Jak zgłosić się do projektu?

Pierwszy etap naboru uczestników projektu odbędzie się na zasadach wskazanych w regulaminie. Więcej informacji znajdziecie na stronie www.sandboxblockchain.pl.

Czy warto zaś inwestować na rynku blockchaina? Eksperci szacują, że wartość globalnego rynku rozwiązań typu blockchain do końca 2025 roku wyniesie 39,7 miliardów dolarów. Technologia ta jest dziś kojarzona nadal z kryptowalutami, ale coraz częściej bywa wykorzystywana np. w logistyce czy nawet turystce.

Autor poleca też:

Spodobał Ci się artykuł? Chcesz otrzymywać najważniejsze informacje wprost na swojego emaila? Zapisz się do naszego Newslettera. ZAPISZ SIĘ >>

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here