Naga Markets

Kim jest tłumacz przysięgły i czy trudno nim zostaćTłumaczenia przysięgłe są specyficznym rodzajem tłumaczeń, które muszą zostać wykonane przez osobę posiadającą odpowiednie kwalifikacje. Tłumacz przysięgły we Wrocławiu, jak i każdym innym mieście w Polsce, wykonuje najczęściej tłumaczenia dokumentów medycznych, technicznych czy specjalistycznych.

Tłumaczenia przysięgłe są specyficznym rodzajem tłumaczeń, które muszą zostać wykonane przez osobę posiadającą odpowiednie kwalifikacje. Tłumacz przysięgły we Wrocławiu, jak i każdym innym mieście w Polsce, wykonuje najczęściej tłumaczenia dokumentów medycznych, technicznych czy specjalistycznych. Bardzo ważne jest, aby osoba dokonująca tłumaczenie znała zarówno język, z którego będzie odbywał się przekład, jak i miała wiedzę z branży, której dotyczy to tłumaczenie. W dobrych biurach tłumaczeń, osoby, które wykonują przekład danych dokumentów, najczęściej są specjalistami w danej dziedzinie, więc doskonale rozumieją pojęcia techniczne, które mogłyby zostać niepoprawnie zrozumiane przez osoby niemające tej wiedzy.

Jakie kompetencje musi posiadać tłumacz przysięgły?

Tłumacz przysięgły musi posiadać odpowiednie kompetencje, aby mógł wykonywać swoją pracę. W przypadku takiej osoby niezbędne jest zdanie egzaminu. Jeżeli wynik będzie pozytywny, to następuje ślubowanie oraz wpisanie na Listę Tłumaczy Przysięgłych.

Egzamin na tłumacza przysięgłego

Każda osoba, która chce zostać tłumaczem przysięgłym, musi zdać egzamin państwowy przed Państwową Komisją Egzaminacyjną, który składa się z dwóch części:

  • tłumaczenia pisemnego – z języka polskiego na język obcy oraz z obcego na polski;
  • tłumaczenia ustnego – z języka polskiego na język obcy oraz z języka obcego na język polski.

Po pozytywnym wyniku egzaminu osoba musi złożyć wniosek o wpis na Listę Tłumaczy Przysięgłych. Jest to bardzo ważne, ponieważ samo zdanie egzaminu nie gwarantuje wpisu.

Droga do zostania tłumaczem przysięgłym we Wrocławiu, jak i każdym mieście Polski nie jest taka prosta, jak mogłoby się wydawać. Wiele osób zdecydowanie poleca pójście na studia filologiczne z języka w zakresie, którego chcemy wykonywać tłumaczenia. Jest to świetne rozwiązanie, ponieważ, aby zdać egzamin państwowy nie wystarczy doskonała znajomość obu języków, ale również potrzebna jest szeroka wiedza z dziedziny prawa, gospodarki czy finansów zarówno Polski, jak i kraju danego języka obcego. Warto wgłębić się w pojęcia prawnicze czy sądowe, jak i również zgłębić terminologię specjalistyczną oraz język urzędowy, który może różnić się od potocznego.

Kto może zostać tłumaczem przysięgłym i jakie są ograniczenia?

Tłumacz przysięgły to zawód zaufania publicznego, aby nim zostać, wymagane jest, spełnienie kilka bardzo ważnych warunków.

Przede wszystkim tłumaczem przysięgłym może zostać osoba fizyczna, która ma obywatelstwo polskie lub obywatelstwo jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), o ile według przepisów UE ma prawo podjąć zatrudnienie lub samozatrudnienie w Polsce, lub na zasadach wzajemności.

XTB

Istotne jest także to, aby tłumacz przysięgły znał doskonale język polski zarówno w mowie, jak i piśmie. Zasady pisowni czy ortografii muszą być u takiej osoby na najwyższym poziomie.

W przypadku tego zawodu bardzo ważną kwestią jest także to, że osoba musi mieć pełną zdolność do czynności prawnych oraz nie może być wcześniej karana za przestępstwo umyśle, skarbowe oraz za nieumyślne przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu obrotu gospodarczego. Takie wymagania względem tłumacza przysięgłego są niezbędne, ponieważ podczas pracy często będzie pracować z dokumentami poufnymi czy sądowymi. W stosunku do takiej osoby nie może być żadnych podejrzeń, które mogłyby wpłynąć na jego pracę i zaufanie.

Aby wykonywać zawód tłumacza przysięgłego, należy również posiadać wykształcenie wyższe. Kiedyś musiał to być kierunek filologiczny lub inny z zakresu, którego miały być wykonywane tłumaczenia. Obecnie nieważny jest kierunek studiów, a liczy się jedynie dyplom magistra.

Praca tłumacza przysięgłego – co warto wiedzieć?

Zostanie tłumaczem przysięgłym do długa i mozolna droga. Przede wszystkim trzeba mieć studia wyższe oraz zdać egzamin państwowy z wynikiem pozytywnym. Niezbędna jest doskonała znajomość języka polskiego oraz obcego. Tłumacz przysięgły musi także cechować się skrupulatnością, odpowiedzialnością oraz sumiennością podczas wykonywania powierzonych tłumaczeń. Podczas wykonywania tłumaczeń przysięgłych należy również mieć dobrą organizację pracy oraz umiejętność skupienia się na powierzonym zadaniu. W przypadku tłumaczeń przysięgłych tłumacz nie może pozwolić sobie na żaden błąd, ponieważ mogłoby to mieć bardzo poważne skutki. Złamanie reguł, czyli nieprawidłowe wykonanie zawodu może doprowadzić do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec tłumacza. Niestety niesie to za sobą liczne konsekwencje, które mogą wpłynąć na dalszą karierę. Tłumaczowi przysięgłemu, który dopuścił się nieprawidłowości, może grozić nawet do 1 roku zakazu wykonywania zawodu.

Jak znaleźć tłumacza przysięgłego we Wrocławiu?

Na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości możesz znaleźć listę tłumaczy przysięgłych, z których usług możesz skorzystać. Wpisując: tłumacz przysięgły Wrocław możesz znaleźć tłumacza z tego miasta. Dodatkowo możesz wybrać odpowiedni język w zakresie, którego obecnie potrzebujesz wykonać tłumaczenie.

Sprawdź nas na aktet.pl

Artykuł partneraŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułGrupa brokerska UNITY obchodzi 10-lecie działalności
Następny artykułCzerwono na GPW. Złoty odrobił straty z wtorku i środy
Comparic.pl jest portalem tworzonym przez traderów, z myślą o traderach. W naszej codziennej pracy skupiamy się na dostarczaniu Państwu najświeższych rynkowych informacji, wartościowych analiz, praktycznych i realnie testowanych strategii inwestycyjnych, ciekawostek ze świata bankowości centralnej i makroekonomii oraz wywiadów z najbardziej poważanymi osobami w branży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here