Naga MarketsSebastian Huczek na antenie Comparic24.tv
Sebastian Huczek, wiceprezes INC S.A. wystąpił w programie Adama Raka, na antenie Comparic24.tv

Gościem Adama Raka w studiu Comparic24.tv był Sebastian Huczek, wiceprezes zarządu notowanej na rynku regulowanym spółki INC S.A. oraz Domu Maklerskiego INC S.A., a także certyfikowany doradca w Alternatywnym Systemie Obrotu. Na Tapetę wzięto rolę Autoryzowanego Doradcy rynku NewConnect, obecny stan polskiego rynku kapitałowego, czy rolę equity crowdfundingu w popularyzacji inwestowania wśród Polaków.


Adam Rak: Dla części z naszych widzów rynek alternatywny, Alternatywny System Obrotu jest czymś zupełnie abstrakcyjnym. Czy może Pan powiedzieć kim, tak naprawdę jest Autoryzowany Doradca rynku NewConnect?

Sebastian Huczek: Rynek alternatywny funkcjonujący pod nazwą handlową NewConnect jest to rynek giełdowy dedykowany dla małych i średnich spółek. na rynku regulowanym Giełdy Papierów Wartościowych, tym najbardziej znanym gdzie są notowane największe spółki KGHM, PZU, PKO BP i tak dalej, wymogiem związanym z wejściem do obrotu jest między innymi minimalna kapitalizacja na poziomie 60 mln złotych. Na rynku NewConnect wymogi w stosunku do spółek są mniejsze, więc jest to rynek dedykowany dla małych i średnich spółek, takich często o krótszej historii i mającej mniejsze wyniki finansowe.

Autoryzowany Doradca to podmiot który jest obowiązkowym elementem procesu wprowadzenia spółki na giełdę. Na rynek NewConnect, jak wspomniałem, wchodzą małe spółki więc muszą mieć przez określony czas – obecnie jest to 3 lata – autoryzowanego doradcę czyli podmiot, który posiada autoryzację GPW, spełnia odpowiednie wymogi pod względem doświadczenia w zakresie rynku kapitałowego i który musi pomagać spółkom notowanym na rynku w realizacji obowiązku informacyjnego. Z drugiej strony jest tak, że autoryzowany doradca jest za te spółki w zakresie swoich obowiązków giełdowych. Na etapie wprowadzenia do obrotu autoryzowany doradca dokonuje due diligence spółki, uczestniczy w przygotowaniach dokumentu informacyjnego oraz ponosi odpowiedzialność za treść w nim zawartą.

AR: INC S.A w 2017 roku zdobyło nagrodę specjalną Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie za największą ilość wprowadzonych spółek w historii spółek NewConnect. Wówczas było to 51 spółek. Który debiut najbardziej wpadł Panu w pamięć?

SH: Debiutów było 51 w 2017 roku, dziś już możemy mówić o 53 debiutach. W zasadzie mogę tu powiedzieć o pierwszym i pięćdziesiątym debiucie. Pierwszy debiut w oczywisty sposób wpada w pamięć ponieważ nasza pierwsza spółka zadebiutowała w pierwszym miesiącu funkcjonowania rynku NewConnect w 2007 roku. Natomiast pięćdziesiąty debiut miał miejsce w 2017 roku czyli dziesięć lat później również był dla nas szczególny. Świętowaliśmy go w sposób bardziej uroczysty tak żeby te dziesięć lat rynku, a także dziesięć lat naszego funkcjonowania w jakiś sposób podsumować (…)

AR: A jak wygląda obecnie kondycja rynku NewConnect, rynku GPW?

SH: Rynek NewConnect jest pochodną stanu całego naszego rynku kapitałowego. Także jeżeli chodzi o kwestię wzrostów całego indeksu czy płynności na rynku to oczywiście nie można oczekiwać cudów, że na rynku małych i średnich spółek sytuacja będzie znacząco lepsza niż na rynku regulowanym. Wydaje się, biorąc pod uwagę na przykład liczbę przejść z rynku NewConnect na rynek regulowany, których było już kilkadziesiąt, że jednak te zadanie rynku NC jakim było umożliwienie małym i średnim spółkom wzrostu, rozwoju, dotarcie do inwestorów, powiodło się. Pomimo tego, że rynek NewConnect w swoim czasie miał, czasami wciąż ma, słabą prasę i jest postrzegany przez pryzmat kilkudziesięciu czarnych owiec, które na tym rynku były i w pewnym stopniu nadal są (…) jeżeli jednak perspektywę by trochę oddalić to okazuje się, że ten rynek jest na przykład bardzo chwalony za granicą. W 2015 roku Bank Światowy wydał raport na temat rynków alternatywnych na świecie, czyli takich rynków jak NewConnect, to okazuje się, że nasz mały parkiet jest stawiany za wzór. Jest to oczywiście drugi pod względem rozmiarów rynek alternatywny w Europie (po brytyjskim AIM), ale też stawiany za wzór za to w jaki sposób giełda reagowała na problemy, w jaki sposób zmieniała regulacje w toku tego jak pojawiały się nieuchronne problemy na tym rynku (…) mam wrażenie, że sporo osób przyjęło ten raport ze zdziwieniem.

AR: Czarne owce, zła prasa, jak Pana zdaniem powinniśmy podchodzić do rynku NewConnect aby media nie zakłamywały naszego spojrzenia na ten rynek?

SH: Trzeba pamiętać, że przede wszystkim rynek małych i średnich spółek jest rynkiem o podwyższonym ryzyku inwestycyjnym. W związku z tym, nie powinien być traktowany jako rynek dla każdego. Zresztą na każdym dokumencie informacyjnym spółki, która na tym rynku debiutuje widnieje zapis, że jest to rynek o zwiększonym ryzyku.

Tak samo, rynek alternatywny nie powinien być oceniany pod kątem stricte tylko i wyłącznie płynności. Na małych spółkach, które przeprowadzały niewielkie, często prywatne oferty, płynność nie będzie duża. Ale jest to z kolei znakomity rynek do wyszukiwania perełek inwestycyjnych, czyli spółek, które były małe i mogą stać się w ciągu kilku lat znacząco większe. Duża spółka, PKN Orlen, PZU czy PKO BP w ciągu dwóch czy trzech lat nie urośnie dwukrotnie (…) tymczasem mała spółka, przy zwiększonym ryzyku, może nagle zapewnić znacząco wyższą stopę zwrotu.

Sebastian Huczek – 12 marca 2019 from Comparic24.tv on Vimeo.


Jednak w 2018 roku na Giełdzie Papierów Wartościowych odbyło się zaledwie siedem debiutów. To był najsłabszy okres polskiego parkietu pod tym względem od piętnastu lat. Jak rynek alternatywny postrzegają same przedsiębiorstwa? Czy equity crowdfunding i kolejne platformy umożliwiające Polakom zakupienie akcji młodych i obiecujących spółek zmienią obraz polskiego rynku kapitałowego? Odpowiedzi na między innymi te pytania usłyszymy w rozmowie Adama Raka z Sebastianem Huczkiem. 

Comparic24.TV to telewizja internetowa prowadzona przez redaktorów portalu Comparic.pl Z warszawskiego studia nadajemy codziennie, przygotowując inwestorów detalicznych do kolejnej sesji już od 08:00. Dołącz do naszej społeczności już teraz i śledź transmisje na żywo między innymi na Facebooku! Subskrybuj również kanał YouTube, aby zapoznać się z najciekawszymi materiałami!tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here