Naga MarketsGościem Adama Raka w studiu Comparic24.tv był Sebastian Huczek, wiceprezes zarządu notowanej na rynku regulowanym spółki INC S.A. oraz Domu Maklerskiego INC S.A., a także certyfikowany doradca w Alternatywnym Systemie Obrotu. Na Tapetę wzięto rolę Autoryzowanego Doradcy rynku NewConnect, obecny stan polskiego rynku kapitałowego oraz rolę equity crowdfundingu w popularyzacji inwestowania wśród Polaków.

Autoryzowany Doradca rynku NewConnect

NewConnect to rynek alternatywny dla małych i średnich spółek głównie z branży technologicznej, IT, mediów, biotechnologii – niewielka kapitalizacja, krótka historia oraz mniejsze regulacje ciążące na emitentach. W Europie zachodniej istnieją już takie platformy jak na przykład rynek AIM w Londynie czy First North w ramach skandynawskie grupy OMX.

Brak płynności spółek bolączką dla uczestników giełdy?

Od spekulantów najczęściej usłyszymy, że na bazarku przy Wawrzyszewie jest większa płynność i ich narzekania zdają się nie mieć końca jeśli chodzi o warszawski parkiet.

Przede wszystkim rynek małych i średnich spółek jest rynkiem o podwyższonym ryzyku inwestycyjnym, nie powinien być traktowany jako rynek dla każdego. Z resztą na każdym dokumencie jest napisane, że małą spółka o zwiększonym ryzyku. Rynek alternatywny nie powinien być oceniany stricte przez pryzmat płynności – zaznacza ekspert – na małych spółkach, gdzie były niewielkie oferty, najczęściej prywatne, płynność nie będzie duża. Natomiast jest to świetny rynek do wyszukiwania perełek inwestycyjnych, czegoś pod względem fundamentalnym. Duża spółka nie urośnie dwukrotnie w ciągu dwóch lat. Mała spółka już tak.

Rynek NewConnect szczególnie powinien zainteresować inwestorów o małym kapitale lub osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z giełdą i nie chcą pchać się na dynamiczne rynki walutowe lub wysoko lewarowane.

Kim jest Autoryzowany Doradca rynku NewConnect?

Zaistnienie na głównym parkiecie wymaga między innymi 60 milionów złotych kapitalizacji co dla nowej spółki z krótką historią, ale wielką wizję jest czymś abstrakcyjnym. Natomiast ma szansę zaistnieć na mniejszym parkiecie wśród 400 małych spółek, ale obowiązkowy jest Autoryzowany Doradca. Kto to taki?

Taki specjalista jest obowiązkowym elementem przez określony czasu (obecnie to są 3 lata) całego procesu wejścia na rynek NewConnect. Spełnia określone wymogi w zakresie rynku kapitałowego i który musi pomagać w realizacji obowiązków informacyjnych, ale również jest odpowiedzialny za dokumentację wymaganą przy wprowadzaniu spółki.

Jak wygląda wprowadzenie spółki na rynek?

Przede wszystkim musi być spółka akcyjną i czasami to najdłuższy element przekształcania z działalności gospodarczej albo z o.o, tłumaczy specjalista, którego firma ma za sobą już 53 debiuty, ale zgodnie transformacje możliwe zgodnie z Kodeksem spółek handlowych. Następnym krokiem jest uporządkowanie spółki wewnątrz, czyli jeżeli spółka była rodzinnym interesem, albo dwójki znajomych to nie ma ładu korporacyjnego, wdrożyć elementu dbałości o rzeczy formalne – chodzi o standardy, podkreśla ekspert INC S.A. Kluczowe jest wciąż pozyskanie kapitału.

Coraz mniejsza ilość debiutów na NewConnect.

Obecnie na tzw. “małym parkiecie” jest 384 spółki w tym 6 zagranicznych. Niestety zła prasa jaka krąży o rynku alternatywnym, że to miejsce sprzedawania obietnic co widać po spadkowym trendzie w ilości debiutujących firm. – Debiut nie może być celem samym w sobie, odpowiada wiceprezes zarządu INC S.A. – wejście na rynek kapitałowy daje nowe możliwości w przyszłości i jeżeli spółka w momencie debiutu naciągnie zaufanie inwestorów jak na przykład dane zbyt optymistyczne to tak naprawdę wejście będzie jednorazowym krokiem, bo odzyskiwanie zaufania to długa droga (…). Taki błąd popełniają nawet spółki z rynku głównego, które pudrują swoje wyniki przed wejściem na giełdę.

Co jeszcze w wywiadzie?

  • Jaka jest różnica między rozproszonym kapitałem inwestorskim, a IPO?
  • Przyszłość INC S.A
  • Ile spółek zadebiutuje pod skrzydłami firmy naszego eksperta?
  • Jak nie zepsuć zaufania inwestorów oraz błędy wielkich firm na parkiecie giełdowym?
  • Który rynek alternatywny jest wzorem dla innych według Banku Światowego?


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here