Naga MarketsO zbliżającym się rzekomo nieuchronnie coraz większymi krokami krachu finansowym oraz o tym, że przyszłość należy do Bitcoina i złota wypowiadał się ostatnio znany propagator edukacji finansowej, autor książki „Bogaty ojciec, biedny ojciec” – Robert Kiyosaki. Do grona osobistości ze świata finansów byczo nastawionych do kryptowalut oraz sceptycznie wypowiadających się o obecnym stanie gospodarki, tym razem nie światowej, lecz napędzającej inne rynki, amerykańskiej lokomotywy, wypowiedziało się oddzielnie trzech ekspertów: Kim Dotcom, Irwin M. Stelzer oraz Matt Houghan.


Kim: Dolar i gospodarka USA upadną pod ciężarem zadłużenia

Kim Dotcom jest przedsiębiorcą pochodzenia niemiecko-fińskiego, działającym w branży internetowej, w tym jako twórca serwisu do udostępniania plików Megaupload (link do materiału wideo w języku angielskim na temat Megaupload i Kima), przez który Kim musiał stoczyć poważną batalię sądową w związku z naruszeniem praw autorskich. Wielokrotnie przedstawiał on swoją negatywną perspektywę dla dolara amerykańskiego, zaś tym razem potwierdził swoje dotychczasowe przewidywania, dodając jednocześnie, iż kryptowaluty zaczną w przyszłości konkurować z państwowymi walutami rezerwowymi. Tę opinię oddaje dobitnie przytoczona poniżej wypowiedź Kima:

Te artykuły również Cię zainteresują
„Wielu ekonomistów mówi jednym głosem. Gospodarka amerykańska wraz z dolarem upadną pod ciężarem ogromnego zadłużenia. Gra z piramidą jako motywem przewodnim dobiega końca. Kryptowaluty i metale szlachetne będą szły do góry, podczas gdy wszystko inne będzie zaliczało spadki. Moim zdaniem nastąpi to w następnych dwóch latach.”

W jednej ze swoich niedawnych wypowiedzi wyliczył on, iż aby móc spłacić w BTC wynoszący ok. 21,3 bln USD dług narodowy USA, potrzeba byłoby blisko 3,3 mld monet – znacznie powyżej górnej granicy 21 mln przewidzianej przez Satoshi Nakamoto.

Dotcom uważa, iż tzw. magazyny wartości (ang. stores of value), wykazujące się niezależnymi ruchami cen, za które powszechnie uznaje się m.in. złoto, a do których Kim zalicza także krytowaluty, czeka świetlana przyszłość. Wychodząc zapewne z tego założenia, planuje on wystartować na jesieni z ICO na platformę do udostępniania treści elektronicznych.

Irwin M Stelzer: gospodarkę USA może spotkać los Wenezueli czy Zimbabwe

W podobne tony uderza także Irwin M. Stelzer z Instytutu Hudsona (Hudson Institute) w wywiadzie udzielonym niedawno dziennikowi Washington Post. Jego zdaniem gospodarkę Stanów Zjednoczonych, jeśli rząd nadal będzie zadłużać się na potęgę i drukować co roku biliony dolarów, czeka upadek.

„Jeśli polityka nieograniczonego zapożyczania się finansowana poprzez drukowanie pieniądza miała być drogą do dobrobytu, kraje takie Wenezuela czy Zimabwe gościłyby na szczytach tabel ze wzrostem gospodarczym.”

Zobacz również: Wenezuela – kulisy upadku naftowego raju

W swoim sierpniowym artykule zamieszczonym na lamach The Weekly Standard zatytułowanym „Czy gospodarka w wydaniu Trumpa jest możliwa do utrzymania?” (Is the Trump Economy Sustainable?), Stelzer na pytanie zadane w tytule odpowiada przecząco, mając na uwadze perspektywę średnio i długo terminową, a także jest zaniepokojony negatywnymi zjawiskami w chińskiej gospodarce, w tym wzrastającą liczbą bankructw przedsiębiorstw prywatnych, zwalniającym popytem krajowym oraz spowolnieniem w sektorze budowlanym oraz, co istotne, zwiększaniem przez urzędników chińskiego Politbiura poziomem zadłużenia.

Matt Houghan: kryptowaluty są pełnoprawnymi magazynami wartości

Nasze grono dolarowych pesymistów zamyka Matt Houghan, wiceprezes ds. badań i rozwoju w Bitwise Asset Management, który w udzielonym niedawno agencji Bloomberg wywiadzie udowadniał, iż kryptowaluty jako klasa aktywów, opierają się na czynnikach fundamentalnych, które różnią się od elementów warunkujących rozwój szeroko rozumianych rynków finansowych. Jego zdaniem aktywa cieszące się tradycyjnie popularnością oraz zaufaniem inwestorów, takie jak złoto czy srebro, czyli wspomniane wyżej magazyny wartości, nie zostaną dotknięte przez kolejny kryzys finansowy. Wracając zaś do kryptowalut, Houghan ocenił, iż inwestorzy instytucjonalni oraz traderzy detaliczni obracający dużymi ilościami aktywów cyfrowych, coraz częściej postrzegają je jako pełnoprawne magazyny wartości, gdyż, jego zdaniem, rynki te poruszają się niezależnie od tradycyjnego sektora finansowego oraz trendów w światowej gospodarce.

Podsumowanie

Przytoczone powyżej alarmistyczne w swoim przesłaniu komentarze, wpisują się w kontekst obaw zgłaszanych przez coraz większą liczbę ekonomistów w zakresie zarówno ogólnej kondycji światowych rynków finansowych, jak i niepokojącego poziomu zadłużenia Stanów Zjednoczonych. I pomimo tego, iż ostatnie dane z amerykańskich parkietów nie dają powodów do obaw, jest zdecydowanie mniej powodów do radości jeśli przyjrzymy się statystykom dotyczącym zadłużenia gospodarstw domowych.

Alfa-Forex to broker licencjonowany przez CySEC od 2004 roku, oferujący swoim klientom handel na jednych z najwęższych spreadów i dostęp do kantoru walut. Już teraz zapoznaj się z ofertą brokera i skorzystaj z konkurencyjnych warunków!

Według danych opublikowanych na początku roku rzez Federalny Bank Rezerw Nowojorskiego Centrum ds. Danych Mikroekonomicznych (the Federal Reserve Bank of New York’s Center for Microeconomic Data), zadłużenie to kształtuje się na poziomie 13 bilionów USD, w tym w szczególności niepokój budzi poziom długów zabezpieczonych hipotekami (sic!), na kartach kredytowych i debetowych oraz kredytów samochodowych i studenckich. Czy sprawdzi się zatem prognoza wspomnianego na początku Roberta Kiyosakiego, że do roku 2040 Bitcoin i złoto zastąpią dolara? Czas pokaże.

Zobacz również: RBS zapłaci 4,9 mld USD za grzechy sprzed kryzysu 2008Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here