Naga MarketsNa rynku walutowym ostatnio dużo mówiło się o sytuacji na dolarze amerykańskim czy euro, a tymczasem sytuacja na funcie brytyjskim zdaje się wyglądać jeszcze ciekawiej. Kurs GBP/USD od kilku dni systematycznie rośnie, a brytyjska waluta wydaje się odrabiać straty, które pojawiły się po referendum w sprawie brexitu.

Kurs funta najwyżej od kwietnia 2018 r.

W środę funt brytyjski w relacji do dolara amerykańskiego dotknął poziomu 1,385 USD po raz pierwszy od kwietnia 2018 r. Zdaje się, że jednym z głównych czynników pomagających GBP są perspektywy szybszego ożywienia gospodarczego w Wielkiej Brytanii, w czym pomogło wprowadzenie na rynek szczepionki COVID-19 i masowe bodźce fiskalne, a także zmniejszające się oczekiwania dotyczące ujemnych stóp procentowych. Bank Anglii powiedział w zeszłym tygodniu, że da brytyjskim kredytodawcom co najmniej sześć miesięcy, zanim ujemne stopy procentowe staną się możliwością, zastrzegając jednocześnie, że nie wysyła w ten sposób sygnału o prawdopodobieństwie lub rychłej realizacji takiej polityki. Od marcowego dołka kurs GBP/USD wzrósł już ponad 20 proc.

Te artykuły również Cię zainteresują
Ropa trzyma wysoki poziom

Na rynku surowców uwaga skupia się na ropie naftowej. Baryłka WTI kosztuje około 58 USD, a Brent wciąż znajduje się przy 60 USD. Ceny są zatem najwyższe od roku, a dziś kontrakty terminowe na ropę niewiele się zmieniły i konsolidują się po siedmiodniowym rajdzie, który był najdłuższy od lutego 2019 r. Wzrost cen mógł być wspierany przez nadzieje na globalne ożywienie gospodarcze, wspomagane przez duże pakiety stymulacyjne na całym świecie. W tym samym czasie Arabia Saudyjska jednostronnie zmniejsza podaż surowca w lutym i marcu. Dane API opublikowane we wtorek pokazały, że zapasy ropy w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 3,5 mln baryłek, podczas gdy rynek prognozował wzrost o 1,3 mln baryłek.

Za bitcoinem w górę ruszyły inne kryptowaluty

Na rynku kryptowalut bitcoin znajduje się poniżej poziomu 47 tys. USD, a więc blisko swojego rekordu wszech czasów, który został ustanowiony po informacji o tym, że Tesla nabyła BTC o wartości 1,5 mld USD. Z kolei wzrosty możemy obserwować na ETH/USD oraz LTC/USD. ETH pobiło swój rekord, docierając do 1838 USD. Z kolei litecoin, czyli waluta podobna do bitcoina, również z limitowaną podażą, ale o wiele szybszą siecią, rośnie do 195 USD. Jest to najwyższa cena od marca 2018 r., ponieważ rynek pokonał szczyt ze stycznia tego roku.

Co ciekawe, wraz ze wzrostem bazy monetarnej w Stanach Zjednoczonych, ale także i na świecie, rośnie kapitalizacja tokenów opartych o dolara amerykańskiego – USDT. Mają one pokrycie 1:1 w USD. Oznaczać może to, że hossa na rynku kryptowalut trwa dzięki ekspansji monetarnej banków centralnych i to zmiany w polityce monetarnej mogą być kluczowe dla przyszłości trendów na tych rynkach, ale nie tylko na tych. Hossa na akcjach czy surowcach również wydaje się proporcjonalna do wzrostu podaży pieniądza, który szuka ujścia w aktywach finansowych.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: de30 dax | eur usd | kursy kryptowalut prognozy | stooq eur pln |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here