Naga MarketsForward Business PlanningAnaliza techniczna

Najogólniej mówiąc jest to prognozowanie przyszłych ruchów cenowych oparta na badaniu przeszłych zmian cen.

Wskaźniki techniczne to często kręte linie znajdujące się powyżej, poniżej lub bezpośrednio na cenie reprezentowanej przez wykres. Wskaźniki wykorzystujące dokładnie taką samą skalę jak cena są zwykle umieszczane na górze słupków cenowych i dlatego określa się je często mianem „nakładek”.

Wskaźnik techniczny

Jest to seria punktów (danych), które ustalane są poprzez odniesienie odpowiedniej formuły (wzoru) do danych cenowych. Dane tego typu obejmują informacje na temat cen otwarcia, zamknięcia oraz ich granicznych poziomów. Niektóre z nich wykorzystywały będą tylko ceny zamknięcia, w momencie gdy inne korzystają z cen otwarcia oraz wartości obrotu. Informacje cenowe wprowadzane są do formuły (wzoru) i na tej podstawie obliczane są kolejne punkty.

Przykładowo średnia 3 cen zamknięcia to jeden punkt danych – (41+43+43)/3=42,33. Jeden punkt nie oferuje oczywiście zbyt wiele informacji i wskaźnik tego typu na nic nam się nie przyda. Jeżeli jednak ustalimy serię takowych punktów danych będziemy w stanie stworzyć warunki do przeprowadzenia dokładniejszej analizy. Tworząc rozciągniętą w czasie serię punktów danych możemy dokonać porównań pomiędzy poziomami cen obecnie i w przeszłych okresach. Dla celów analitycznych, wskaźniki techniczne są zazwyczaj wyświetlane w formie graficznej poniżej lub powyżej linii ceny. Czasami umieszcza się je również bezpośrednio na górnej powierzchni ceny w celu bezpośredniego i lepszego porównania.

Co mogą mi zaoferować wskaźniki analizy technicznej?

Wskaźniki analizy technicznej oferują całkowicie inną perspektywę, na podstawie której możemy obserwować cenę i wyciągać odpowiednie wnioski. Niektóre z nich, takie jak na przykład średnie ruchome, wywodzą się od prostych wzorów i mechanizmów stosunkowo łatwych do zrozumienia. Inne, między innymi stochastyczne, opierają się na zdecydowanie bardziej zawiłych formułach i wymagają dokładniejszych badań, aby móc je w pełni zrozumieć i docenić. Niezależnie od poziomu skomplikowania wzoru wyjściowe, wskaźniki techniczne mogą dać Ci właściwe spojrzenie na siłę i kierunek działania cen w danym momencie.

Dlaczego warto używać wskaźników technicznych?

Wskaźniki analizy technicznej pełnią trzy niezależne funkcje:

• ostrzegają
• potwierdzają
• przewidują

Wskaźnik może działać jako alarm zmuszający nas do analizy i przyjrzenia się PA nieco dokładniej. Jeżeli maleje może to być znak, aby poszukiwać przebicia wsparcia. Natomiast w przypadku gdy buduje się duża i pozytywna rozbieżność może sygnalizować przełamanie oporu.

Wskaźniki mogą być stosowane w celu potwierdzenia wyników innych narzędzi wykorzystywanych do przeprowadzania analiz technicznych. Jeżeli miejsce ma przebicie na wykresie cenowym to wtedy średnia ruchoma może służyć do potwierdzenia. Albo jeżeli linia akcji przebija się przez linię wsparcia to niska wartość wskaźnika OBV (On-Balance-Volume) może potwierdzać słabość ceny.
Niektórzy inwestorzy oraz traderzy wykorzystują wskaźniki, aby przewidywać przyszłe kierunki cen oraz trendy

Źródło: https://www.acegazette.com

                                              Kolejna lekcja: Pivot Points                                            Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here